Wirtualni prosumenci kupią udziały w turbinach wiatrowych

Wirtualni prosumenci kupią udziały w turbinach wiatrowych
Ignitis

Wdrożona na Litwie koncepcja wirtualnego prosumenta cieszy się sporą popularnością wśród mieszkańców tego kraju, którzy mogą zmniejszać swoje rachunki za energię dzięki wynajęciu części elektrowni OZE niepołączonej bezpośrednio z ich punktami odbioru.

Wprowadzenie modelu wirtualnego prosumenta na Litwie pozwoliło mieszkańcom budynków, na których nie może być zainstalowana fotowoltaika, na korzystanie z zielonej energii wytwarzanej w instalacjach budowanych w większej odległości i niepowiązanych bezpośrednio z punktem odbioru.

Wytwarzana energia – w ilości adekwatnej do udziału w całkowitej mocy elektrowni – umożliwia już tysiącom gospodarstw domowych na Litwie pomniejszanie rachunków za prąd.

REKLAMA

Prąd z OZE od spółki państwowej

Inwestorem, który daje możliwość wynajęcia części elektrowni OZE na Litwie jest m.in. państwowy koncern energetyczny Ignitis. Litewska firma do tej pory wynajmowała udziały w budowanych przez nią elektrowniach fotowoltaicznych, a teraz uwzględni ten model w stawianej dużej farmie wiatrowej.

Darius Maikstenas, prezes grupy Ignitis, podkreśla, że model wirtualnego prosumenta zyskuje na znaczeniu w obecnej sytuacji na rynku energetycznym i pozwala odbiorcom na częściowe uniezależnienie się od wzrostu cen energii.

 

REKLAMA

Farma wiatrowa, w której udział będą mogli uzyskać wirtualni prosumenci, jest budowana przez Ignitis niedaleko miejscowości Żydyki na północy Litwy, w pobliżu rafinerii należącej do PKN Orlen. Jej całkowita moc wyniesie 63 MW, na co złoży się 14 elektrowni wiatrowych. W tym 4,5 MW zostanie udostępnione wirtualnym prosumentom.

Ignitis zakłada, że w ten sposób udział w zainstalowanej mocy będzie mogło uzyskać około 1000 gospodarstw domowych, które staną się dzięki temu wirtualnymi prosumentami. Każde z nich będzie mogło wynajmować udziały odpowiadające maksymalnie 5 kW zainstalowanej mocy.

Farma wiatrowa ma rozpocząć produkcję energii w drugim kwartale 2023 roku.

Rozliczenia wirtualnego prosumenta

Za wynajem mocy w elektrowni wiatrowej trzeba będzie zapłacić miesięcznie 36 euro za każdy kilowat. Przychody ze sprzedaży energii produkowanej na farmie wiatrowej będą trafiać na specjalny rachunek, z którego będą pomniejszane koszty zużycia energii w domu wirtualnego prosumenta.

Jeśli przychody ze sprzedaży energii w danym miesiącu okażą się wyższe od kosztów zużycia, wówczas będą przenoszone na kolejny miesiąc i pomniejszą następny rachunek za zużytą energię.

Koncepcja wirtualnego prosumenta została zapisana także w polskiej ustawie o odnawialnych źródłach energii, ale jej stosowanie będzie możliwe dopiero od połowy 2024 roku.

Więcej na temat koncepcji wirtualnego prosumenta na Litwie w artykule: Wirtualny prosument: litewskie doświadczenia Ignitis.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.