RWE podzieli się z gminami zyskami z farm wiatrowych i fotowoltaicznych

RWE podzieli się z gminami zyskami z farm wiatrowych i fotowoltaicznych
RWE

RWE – niemiecka grupa energetyczna, będąca jednym z największych inwestorów na globalnym rynku energetyki odnawialnej  będzie dzielić się dochodami ze swoich farm wiatrowych i fotowoltaicznych z niemieckimi gminami, w których znajdują się te instalacje. Bonus klimatyczny będzie przyznawany od stycznia 2023 roku.

Dobrowolna opłata (zwana „premią klimatyczną RWE”) ma na celu zwiększenie lokalnej akceptacji dla transformacji energetycznej. Gminy, na terenie których znajdują się instalacje RWE, będą mogły wykorzystać dodatkowe dochody m.in. na wsparcie miejskich instytucji, takich jak żłobki czy szkoły.

0,2 centa za kilowatogodzinę

REKLAMA

Jak zapowiada Katja Wünschel, CEO w RWE Renewables, jej firma od przyszłego roku udzieli wsparcia finansowego każdej gminie posiadającej farmę wiatrową RWE lub jedną z naziemnych elektrowni słonecznych, zgodnie z definicją zawartą w znowelizowanej ustawie o odnawialnych źródłach energii (EEG 2023). 

Nie rozróżniamy, czy turbina wiatrowa już się obraca, czy jest to nowy projekt: płacimy 0,2 centa za kilowatogodzinę. Zależy nam nie tylko na promocji nowych obiektów RWE i intensywnym rozwoju energetyki odnawialnej, ale także na zaangażowaniu finansowym gmin w nasze zakłady. Poleganie na wietrze i słońcu powinno być opłacalne, a tym samym powinno zwiększyć lokalną akceptację transformacji energetycznej – przyznaje Wünschel.

Jakie gminy skorzystają najwięcej?

REKLAMA

Ponieważ „bonus klimatyczny” będzie wypłacany za kilowatogodzinę wytworzonej energii elektrycznej, na ofercie RWE skorzystają zwłaszcza gminy posiadające elektrownie o dużej mocy. Stworzy to dodatkową zachętę do wymiany starszych jednostek na nowoczesne. 

Ten proces już trwa. W tym roku RWE wymieniło 15 starych turbin o mniejszej mocy na swojej farmie wiatrowej Krusemark-Ellingen na sześć nowoczesnych, mocniejszych turbin. Obecnie farma wiatrowa ma zainstalowaną moc 19,8 MW w porównaniu z 15,7 MW poprzednio. Dzięki tej modernizacji RWE było w stanie zwiększyć produkcję energii elektrycznej o około 300 procent. Gminy, na terenie których znajduje się farma wiatrowa, od 2023 roku mogą spodziewać się bonusu w wysokości około 120 tys. euro rocznie.

RWE obsługuje obecnie około 90 farm wiatrowych w całych Niemczech. Aby zapewnić władzom lokalnym udział w zyskach z produkcji energii, firma planuje przeznaczyć na ten cel w nadchodzącym roku około 3 mln euro.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.