Sejm przegłosował maksymalną cenę gazu. Nowe regulacje dla OZE

Sejm przegłosował maksymalną cenę gazu. Nowe regulacje dla OZE
Sejm RP

W ekspresowym tempie Sejm przyjął przygotowaną przez rządu ustawę, której celem jest ochrona odbiorców gazu. Ustawa zawiera także kilka regulacji istotnych dla rynku odnawialnych źródeł energii.

Wczoraj Sejm uchwalił ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Za ustawą zagłosowało 424 posłów, żaden nie był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu (w tym 11 posłów Konfederacji, czterech posłów KO i jeden Lewicy).

Ustawa przewiduje wprowadzenie maksymalnej ceny na 2023 rok w taryfie gazowej na poziomie 200,17 zł za MWh. Nowe prawo zamraża też wysokość stawek za dystrybucję gazu.

REKLAMA

Z maksymalnej ceny gazu będą mogły skorzystać gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także m.in. organizacje pozarządowe, kościoły oraz instytucje oświatowe i związane ze służbą zdrowia.

Wraca VAT

Rachunki gospodarstw domowych w przyszłym roku jednak wzrosną, ponieważ ponownie będzie do nich doliczany VAT.

Część gospodarstw domowych posiadających najniższe dochody (do 1500 zł/miesiąc na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub do 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym) będzie mogła wystąpić do gminy o refundację kosztów VAT-u doliczonego do ceny zużytego gazu. W tym celu konieczne będzie złożenie wniosku wraz z fakturą za gaz w terminie do 30 dni od jej wystawienia.

REKLAMA

Według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska z refundacji będzie mogło skorzystać około 300 tys. odbiorców, a jej łączny koszt może sięgnąć 1 mld zł.

Ograniczenie przychodów spółek

Ustawa przewiduje ponadto ograniczenie przychodów spółek sprzedających gaz – na wzór wdrożonego wcześniej mechanizmu, którym zostali objęci wytwórcy energii elektrycznej.

Z drugiej strony sprzedawcy paliw gazowych będą mogli wystąpić o rekompensaty, które pokryją im różnicę w cenie w transakcjach z odbiorcami końcowymi i cenie zakupu gazu na rynku hurtowym.

Nowe regulacje dla OZE

W ustawie o ochronie odbiorców gazu pojawiło się też kilka istotnych rozwiązań dla rynku energetyki odnawialnej. To m.in. zmiana sposobu sumowania mocy prosumenckich instalacji fotowoltaicznych i domowych magazynów energii, objęcie dodatkowych wytwórców zielonej energii ograniczeniami w postaci maksymalnych przychodów ze sprzedaży energii oraz wydłużenie okresu na budowę elektrowni fotowoltaicznych w systemie aukcyjnym.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.