Takie były średnie ceny energii w listopadzie

Takie były średnie ceny energii w listopadzie
fot. Bennett Dungan/Unsplash

Energy Solution, spółka zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego, przeanalizowała średnie ceny energii za listopad br. Dla całej Unii Europejskiej zarówno ceny na rynku SPOT, jak i cena dla kontraktu terminowego były wyższe niż w Polce.

Na rynku SPOT za 1 MWh w UE średnio płacono w listopadzie powyżej 187 euro w Unii Europejskiej, podczas gdy w Polsce cena kształtowała się na poziomie 174 euro. Z kolei uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 rok wynosiła w UE nieco ponad 305 euro, podczas gdy w Polsce spółki handlujące energią oczekiwały około 234 euro/MWh, podobnie jak w poprzednim miesiącu.

Nieznaczne wahania

REKLAMA

Jak analizuje Energy Solution, średnia cena energii na rynku SPOT w listopadzie w UE wzrosła o blisko 13 proc. w stosunku miesiąc do miesiąca (m/m) i wyniosła 187,24 euro/MWh. W Polsce wzrost był jeszcze wyższy – wyniósł ponad 27 proc. m/m, a cena osiągnęła poziom 174,05 euro/MWh.

Dla kontraktu terminowego (BASE Y-23) średnia cena energii w UE spadła w listopadzie m/m o ponad 12 proc. i wyniosła 305,69 euro/MWh. W Polsce natomiast cena ta pozostała na podobnym poziomie jak miesiąc wcześniej i wyniosła 234,28 euro/MWh (234,03 euro/MWh w październiku).

Według informacji Energy Solution listopad cechował się stabilizacją cen nośników energii, a największy wpływ na rynki hurtowe ma okres zbliżającej się zimy.

Średnia cena dostaw natychmiastowych energii elektrycznej w minionym miesiącu wyniosła dla UE 187,24 euro/MWh – wobec 165,98 euro/MWh w październiku (+12,8 proc.).

Na polskim rynku w pierwszej połowie listopada zanotowano niższe zapotrzebowanie krajowego systemu elektroenergetycznego i wyższy poziom generacji OZE z wiatru i słońca. Średni hurtowy koszt energii elektrycznej według notowań pierwszego fixingu wyniósł w tym okresie niespełna 649 zł/MWh (1–15 listopada). Druga część miesiąca natomiast charakteryzowała się spadkiem temperatur i obniżeniem nasłonecznienia przy dużo niższej generacji wiatrowej. W tym okresie średni hurtowy koszt energii elektrycznej wyniósł 976 zł/MWh (+50 proc. wobec pierwszej połowy miesiąca).

REKLAMA

Niezagrożone dostawy energii

Energy Solution wskazuje, że poziom wyłączeń z pracy głównych bloków polskich elektrowni był w listopadzie znaczący, ale niższy niż w najgorszych momentach tego roku. Jeśli prognozy pogody na pierwszy kwartał 2023 roku się sprawdzą i zima będzie relatywnie ciepła, to w połączeniu ze średnim poziomem wietrzności system powinien poradzić sobie z ciągłością dostaw.

Średnia cena kontraktów terminowych na 2023 rok wyniosła 305,69 euro/MWh i była niższa od październikowej o 12,4 proc. Do połowy miesiąca europejskie rynki hurtowe energii elektrycznej, węgla kamiennego i gazu ziemnego pogłębiały spadki w ruchu trwającym od czasu wyznaczenia maksimów cenowych latem. W drugiej połowie miesiąca część spadków została odrobiona.

Dla niektórych krajów spadki na rynku terminowym w ujęciu miesięcznym był głębsze – m.in. we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i w krajach Europy Południowo-Wschodniej. Strefy cenowe do tej pory najtańsze, tj. kraje skandynawskie, kraje Półwyspu Iberyjskiego i Polska, pozostały na praktycznie niezmienionych pułapach cenowych.

Na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie notowania na kontrakcie na 2023 rok kształtowały się w przedziale 915–1430 zł/MWh. Energy Solution komentuje, że w świetle krajowych zmian prawnych, stabilizacji cen nośników energii oraz relatywnej stabilizacji na rynku uprawnień do emisji jest to bardzo duża i momentami trudna do wytłumaczenia zmienność cen.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.