Francuzi testują termoakustyczną pompę ciepła do zastosowań domowych

Francuzi testują termoakustyczną pompę ciepła do zastosowań domowych
fot. Equium

Francuski start-up Equium opracował termoakustyczny rdzeń pompy ciepła (AHP), który ma zwiększyć wydajność urządzenia wykorzystującego fale akustyczne do generowania ciepłego i zimnego powietrza.

Termoakustyczna pompa ciepła (acoustic heat pump, AHP) opracowana przez Equium to w istocie termoakustyczny rdzeń, który francuski start-up we współpracy z innym producentem komponentów wykorzystuje do budowania pomp ciepła jako kompletnych urządzeń.

Prosta zasada działania

REKLAMA

Większość dostępnych na rynku pomp ciepła wykorzystuje w swoim działaniu zjawisko przenoszenia ciepła poprzez stale toczący się cykl rozprężania i kompresji pary. Do tego procesu stosowany jest czynnik chłodniczy o określonych właściwościach chemicznych i termodynamicznych. Technologia ta uważana jest za wydajną do określonych granic, po których przekroczeniu wydajność ta znacząco spada.

Zdaniem Equium wykorzystanie efektu termoakustycznego pozwala na uzyskanie szerszego zakresu temperatur w porównaniu z technologią konwencjonalną, co może prowadzić do lepszej wydajności urządzenia.

 

REKLAMA

Pompa ciepła z termoakustycznym rdzeniem wykorzystuje generator fal akustycznych, który wytwarza fale w szczelnie zamkniętym zbiorniku, w którym znajduje się hel pod ciśnieniem 30 barów. Fala akustyczna indukuje proces kompresji lub dekompresji gazu, co skutkuje przeniesieniem ciepła z niższej do wyższej temperatury albo na odwrót. Rdzeń opracowany przez Equium jest wypełniony wodą, która odpowiednio absorbuje lub oddaje ciepło.

Zadowalające efekty

Termoakustyczny rdzeń pompy ciepła ma mieć zdolność generowania od 3 do 4 kW mocy cieplnej na każdy kW zużytej energii elektrycznej, co jest porównywalne z tradycyjnie stosowanymi rozwiązaniami. Przewagą ma być fakt, że wykorzystanie rdzenia Equium umożliwia uzyskanie temperatury CWU do 80 st. C, co zdaniem przedstawiciela start-upu w przypadku tradycyjnych pomp, wykorzystujących czynniki chłodnicze z fazą temperatury, jest trudne do osiągnięcia.

Jako że rdzeń jest wypełniony wodą, najlepiej sprawdzi się w zastosowaniach wykorzystujących ciecz w roli emitera ciepła. Jednakże, jak tłumaczy producent, termoakustyczny rdzeń Equium może być również wykorzystywany w przypadku powietrznych pomp ciepła, kiedy urządzenie zostanie wyposażone w dodatkowy wentylator, który przekaże ciepło z powietrza do wody.

Equium twierdzi, że termoakustyczna pompa ciepła charakteryzuje się pracę cichszą (poziom 30 dB) w porównani z tradycyjnymi pompami. Sam rdzeń jest wykonany z materiałów w 100 proc. nadających się do recyklingu, a jego żywotność producent określa na 30 lat.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.