Komercyjne wdrożenia koncepcji mikrosieci elektroenergetycznej. Jest umowa

Komercyjne wdrożenia koncepcji mikrosieci elektroenergetycznej. Jest umowa
fot. Politechnika Świętokrzyska

Politechnika Świętokrzyska (PŚ) i Schneider Electric nawiązały współpracę, która pozwoli wdrożyć na szeroką skalę rozwiązania wypracowane w ramach badań nad największą mikrosiecią elektroenergetyczną w Polsce. Instalacja powstała na PŚ przy wykorzystaniu produktów i koncepcji Schneider Electric.

Politechnika Świętokrzyska dzięki współpracy ze Schneider Electric zamierza doprowadzić do komercjalizacji prac badawczych i promocji innowacyjnych rozwiązań energetycznych w obszarze mikrosieci. Koncentruje się przy tym na funkcjach i działaniach zwiększających bezpieczeństwo energetyczne przedsiębiorstw oraz na maksymalizacji efektywności wykorzystania taniej energii z OZE.

– Współpraca z Politechniką Świętokrzyską to doskonały przykład efektywnego współdziałania na styku nauki i biznesu, a jednocześnie inicjatywa, która przyczynia się do promocji pozytywnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju opartego na inteligentnie zarządzanych odnawialnych źródłach energii. Cieszy mnie, że dbałość o ekologię w tak płynny sposób łączy się z rozwojem technologicznym, a beneficjentami tego rozwoju staniemy się jako społeczeństwo my wszyscy – mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na klaster Europy Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Jak podkreślają naukowcy, wybudowana i uruchomiona przy współudziale Schneider Electric mikrosieć elektroenergetyczna PŚ jest idealnym miejscem do modelowania rozwiązań odpowiadających na konkretne zapotrzebowanie największych przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych.

– Długofalowa współpraca naszej uczelni ze Schneider Electric zapowiada się bardzo obiecująco. Naszym celem jest, aby opracowane na politechnice rozwiązania mogły zostać wdrożone na szeroką skalę – czy w biznesie, czy w przestrzeni publicznej – wskazuje Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Edukacja i komercjalizacja

Dodatkową korzyścią ze współpracy nawiązanej przez Schneider Electric z PŚ ma być jej wymiar edukacyjny. Studenci i pracownicy naukowi uczelni będą mogli uczestniczyć w badaniach dotyczących działania i rozwoju mikrosieci elektroenergetycznych, prowadzonych w Laboratorium Przemysłowym Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii. Działa ono w ramach Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego (CENWIS).

REKLAMA

– Cieszymy się, że z dostępności technologii będą też mogli korzystać nasi studenci i pracownicy naukowi, w praktyczny sposób rozwijając swoje kompetencje poprzez wykorzystanie rozległego know-how tak istotnej marki na rynku jak Schneider Electric – podkreśla rektor PŚ.

Jak tłumaczy Artur Pawelec, członek zespołu Laboratorium Przemysłowego Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii PŚ, mikrosieci elektroenergetyczne to wciąż w naszym kraju nowość, która dopiero się rozwija.

– Wspólnie ze Schneider Electric będziemy pracować na rzecz urynkowienia rozwiązań. Naszym zadaniem będzie wspieranie koncepcji budowania mikrosieci, otwieranie drzwi do tych rozwiązań zapowiada Pawelec. – Są to wdrożenia, które integrują zarówno odbiory energii, jak i różnego rodzaju źródła. Fotowoltaika czy energia pochodząca z wiatru to źródła z natury bardzo niestabilne, dlatego w ramach mikrosieci integrujemy z nimi elementy bardziej pewne, takie jak generatory czy magazyny energii. Jesteśmy w stanie zademonstrować to na żywym przykładzie i odpowiedzieć na praktyczne pytania zainteresowanych firm i instytucji – wyjaśnia.

Integracja źródeł rozproszonych w celu uzyskania oszczędności

Mikrosieci elektroenergetyczne umożliwiają integrację rozproszonych, odnawialnych źródeł energii oraz ułatwiają utrzymywanie stabilności i wydajności sieci.

Schneider Electric ma w swojej ofercie platformę EcoStruxure Microgrid Advisor, która ma umożliwiać dynamiczne kontrolowanie źródeł i odbiorników energii w sposób w pełni scyfryzowany. Oprogramowanie łączy rozproszone zasoby energetyczne (DER) i automatycznie je programuje oraz optymalizuje pod kątem tego, kiedy i jak zużywać, produkować i magazynować energię. Interfejs na bieżąco, w czasie rzeczywistym pokazuje oszczędności i zyski oraz przesyła informacje dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.