W Estonii powstanie podziemna elektrownia szczytowo-pompowa

W Estonii powstanie podziemna elektrownia szczytowo-pompowa
źródło: energiasalv.ee

Pierwszy w Estonii projekt magazynowania energii na dużą skalę, który ma być wykonany w technologii Zero Terrain, otrzymał oficjalne pozwolenie na budowę. Podziemną elektrownię szczytowo-pompową o mocy 550 MW zbudują estońskie firmy Sunly, Alexela i Vool. 

Pierwsza podziemna elektrownia szczytowo-pompowa w Estonii powstanie w Paldiski, w północno-zachodniej części kraju. Ma osiągnąć moc 550 MW i pojemność 6 GWh. Według informacji inwestorów budowa będzie miała niewielki wpływ na środowisko i zagospodarowanie terenu, dlatego może być realizowana na obszarach miejskich.

Bezemisyjna energia o wysokim bezpieczeństwie dostaw w przystępnej cenie jest możliwa tylko dzięki wielkoskalowemu i długoterminowemu magazynowaniu energii – podkreślił Peep Siitam, prezes projektu Energiasalv. – Jestem dumny, że projekt Zero Terrain Energiasalv może zapewnić regionowi dostawy energii, które spełnią przyszłe wymagania.

REKLAMA

Po zakończeniu procesu uzyskiwania pozwoleń od estońskiego Urzędu Ochrony Konsumentów i Regulacji Technicznych z przyjemnością ogłaszamy, że na początku lutego będziemy kontynuować prekwalifikację dla zamówień budowlanych. Naszym celem jest sfinalizowanie procesu przetargowego do końca 2023 roku i rozpoczęcie budowy projektu latem 2024 roku – powiedział Sander Astor, dyrektor techniczny Energiasalv.

Zakończenie budowy magazynu energii jest planowane do 2030 roku. Projekt ma umożliwić wdrożenie produkcji energii odnawialnej w regionie i znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną konsumentów.

REKLAMA

Przedsięwzięcia jest unijnym projektem tzw. wspólnego zainteresowania (PCI). Jego przygotowanie zostało wsparte w ramach instrumentu finansowego Łącząc Europę (Connecting Europe Facility).

Zero Terrain

Technologia elektrowni szczytowo-pompowych Zero Terrain  może znaleźć zastosowanie w regionach, w których tradycyjnie brakuje warunków środowiskowych dla projektów hydroenergetycznych, np. z powodu braku gór i dużych rzek.

Umieszczenie dolnych zbiorników elektrowni w podłożu skalnym pod ziemią pozwala na uzyskanie dodatkowego dochodu ze sprzedaży urobku skalnego. W przypadku estońskiego projektu elektrowni szczytowo-pompowej  plan biznesowy obejmuje produkcję i sprzedaż 15 mln ton kruszyw krystalicznych, które mają zastąpić importowane, drogie kruszywa magmowe, a w niektórych przypadkach także krajowe kruszywa wapienne niskiej jakości.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.