Ustawa o OZE jeszcze w tym roku

Ustawa o OZE jeszcze w tym roku
Andrzej Czerwiński / foto: Newseria

Poseł Andrzej Czerwiński zapewnił, że parlamentarne prace nad ustawą o OZE powinny zakończyć się do końca listopada, a prezydent powinien podpisać ustawę jeszcze w tym roku. Dzięki temu pierwsze aukcje dla odnawialnych źródeł energii mają szanse odbyć się zgodnie z harmonogramem, który ustalił rząd, a więc po 1 stycznia 2016 r. 

Prace nad projektem ustawy o OZE w sejmowej komisji miałyby się zakończyć jeszcze w październiku. Tymczasem – jak zwraca uwagę „Rzeczpospolita” – kilka tygodni temu pełniąca jeszcze funkcję marszałka Sejmu Ewa Kopacz nalegała na przyspieszenie prac nad ustawą i przekazanie raportu z prac komisji ds. energetyki jeszcze we wrześniu. 

Wkrótce ma się zebrać kierowana przez posła Czerwińskiego komisja nadzwyczajna ds. energetyki i surowców energetycznych. Komisja zajmie się rozpatrzeniem propozycji zmian do ustawy o OZE, które ostatnio wpłynęły po ubiegłotygodniowym publicznym czytaniu projektu ustawy. 

REKLAMA

Jak ocenił w rozmowie z „RZ” Andrzej Czerwiński, podczas publicznego wysłuchania ustawy o OZE „w zasadzie nie przedstawiono nowych argumentów w stosunku do tych, które pojawiały się już wcześniej”, dlatego jego zdaniem kwestia uwag zebranych podczas publicznego wysłuchania ustawy nie wydłuży jej procedowania w Sejmie. 

Poseł Czerwiński poinformował, że część wniosków złożonych podczas publicznego wysłuchania jest zasadna – jak np. postulowane przez ekologów i branżę OZE wycofanie wsparcia dla współspalania – i kierowana przez niego komisja uwzględni kilkadziesiąt z około 300 postulatów. Przewodniczący sejmowej komisji ds. energetyki nie informuje jednak, które postulaty zostaną uwzględnione w projekcie ustawy.

REKLAMA

Jak podaje „RZ”, wiadomo, że rozważane będzie wydłużenie okresu przejściowego dla systemu zielonych certyfikatów, a także zmiana zasad wsparcia dla najmniejszych instalacji fotowoltaicznych czy biogazowych. 

Musimy stworzyć taki mechanizm, który pozwoli tym źródłom się rozwijać. One nie mogą być traktowane jako konkurencja dla dużych ekologicznych instalacji – ocenia w rozmowie z „RZ” Andrzej Czerwiński. 

Tymczasem w sejmowych pracach nad ustawą o OZE pojawiają się pierwsze przeszkody. 

Prace nad ustawą o OZE przewodniczący komisji ds. energetyki chce kontynuować powołując w tym celu podkomisję. Próba powołania podkomisji podjęta wczoraj zakończyła się fiaskiem wobec sprzeciwu posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Twojego Ruchu, którzy ocenili, że przeniesienie prac nad ustawą do podkomisji sprawi, że będą one mało transparentne. 

gramwzielone.pl