Iran otwiera się na OZE

Iran otwiera się na OZE
Fot. Danish Wind Industry Association, flickr cc

Na zniesieniu sankcji gospodarczych w relacjach z Iranem mogą skorzystać także zagraniczni deweloperzy z sektora energetyki odnawialnej – zwłaszcza, że rząd tego kraju chce zbudować do 2018 r. potencjał farm wiatrowych i solarnych na poziomie 5 GW.  

Bloomberg podał, że na planach irańskiego rządu w zakresie OZE skorzysta – jako jedna z pierwszych zagranicznych firm – mająca niemiecki kapitał spółka Tose’eh Zist Arvand, która podpisała umowę na budowę farmy wiatrowej o mocy 106 MW. Inwestycja powstanie na terenie wolnej strefy ekonomicznej położonej w południowo-zachodniej części kraju.

Deweloper za sprzedaż każdej kilowatogodziny energii otrzyma od lokalnego operatora energetycznego stałą stawkę w wysokości 4970 riali irańskich, czyli około 0,15 USD/kWh.

REKLAMA

Projekt będzie realizowany w dwóch etapach. W pierwszym powstaną do połowy przyszłego roku elektrownie wiatrowe o mocy 48 MW, a ukończenie drugiego etapu przewiduje się do 2019 r. W pierwszym etapie zostaną wykorzystane elektrownie wiatrowe marki Vestas, które inwestor kupi na rynku wtórnym, oraz nowe elektrownie wiatrowe chińskiego producenta Goldwind. 

Na potencjał OZE Iranu obecnie składają się głównie elektrownie wodne, których łączna moc wynosiła na koniec 2013 r. – według International Renewable Energy Agency – ponad 10,2 GW.

REKLAMA

Według mediów w Iranie, rząd tego kraju chce jednak zwiększyć potencjał elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych do 5 GW do roku 2018.

Na rozwoju energetyki słonecznej jako jedna z pierwszych zagranicznych firm w Iranie może skorzystać hiszpańska firma Bester, która w ubiegłym miesiącu podpisała porozumienie z irańską firmą Sunir. Współpraca zakłada początkowo doradzanie Irańczykom, a z czasem hiszpańsko-irańskie joint venture ma realizować wspólne projekty.

W celu budowy potencjału OZE irańskie władze wprowadziły dla producentów zielonej energii taryfy gwarantowane. Ich wysokość zależy od rodzaju technologii oraz wielkości instalacji. Najwyższe stawki są oferowane za energię z instalacji fotowoltaicznych o mocy do 20 kW.

Wysokość taryf gwarantowanych podaje na swojej stronie internetowej irańskie stowarzyszenie branży OZE – Renewable Energy Organization of Iran (link). 

gramwzielone.pl