"Ustawa antysmogowa szansą na nowoczesne technologie w górnictwie"

"Ustawa antysmogowa szansą na nowoczesne technologie w górnictwie"
Péter Molnár, flickr cc

Kancelaria Prezydenta RP oficjalnie potwierdziła podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska. W informacji na temat podpisania ustawy antysmogowej Kancelaria Prezydenta wnioskuje, że „podpisana ustawa daje szansę rozwojowi nowoczesnych technologii w górnictwie”.

Ustawa ta umożliwi m.in. zastosowanie na szczeblu lokalnym prawnych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza i ochrony przed hałasem. Władze lokalne, uwzględniając potrzeby zdrowotne mieszkańców oraz oddziaływanie na środowisko, będą mogły wprowadzać na konkretnym terenie normy techniczne, emisyjne i jakościowe dla instalacji spalania paliw. Takie rozwiązania powinny przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji – informuje serwis prasowy Kancelarii Prezydenta RP.

Tymczasem Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla w rozmowie z wnp.pl ocenia, że przyjęcie ustawy antysmogowej to efekt tego, że „Prezydent znalazł się jednak pod silną presją lobby ekologicznego i jej uległ” i oznacza to w jego opinii „początek rzeczywistej eliminacji węgla jako paliwa w ogrzewnictwie socjalno-bytowym”. Dodaje, że „konsekwencje nowej regulacji poniosą producenci węgla tracący znaczą cześć przychodów oraz konsumenci, którzy będą zmuszeni do przejścia na droższy sposób ogrzewania”.

REKLAMA

Adam Gorszanów wnioskuje, że skutkiem wprowadzania zakazów opalania węglem będzie wzrost kosztów ogrzewania „minimum 30 proc. w stosunku do dotychczasowych wydatków na ogrzewanie”. 

Prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla ocenia w wywiadzie dla wnp.pl, że dzisiaj 47% gospodarstw domowych ogrzewa się paliwami stałymi, stosując około 7,5 mln kotłów i pieców.

REKLAMA

Pozytywnie do przyjęcia ustawy antysmogowej odnoszą się natomiast organizacje ekologiczne, oceniając, że samorządy otrzymają instrumenty prawne umożliwiające skuteczną walkę z tzw. niską emisją.

To świetna wiadomość dla milionów mieszkańców Polski, którzy są narażeni na problemy ze zdrowiem, powodowane przez zanieczyszczenia powietrza. Przyjęta na początku września z inicjatywy małopolskiego posła Tadeusza Arkita oraz popierana przez Ministerstwo Środowiska ustawa jest szansą na przełom w walce polskich miejscowości o czyste powietrze. Dobrze, że pomimo początkowych wątpliwości Prezydent Duda doszedł do tego samego wniosku. Teraz czas na kolejny krok, który muszą wykonać samorządy – mówi Małgorzata Smolak, prawniczka Fundacji ClientEarth Poland.

ClientEarth przypomina, że 25 września Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał orzeczenie stwierdzające nieważność uchwały zakazującej stosowania w Krakowie paliw stałych do celów grzewczych, a przedstawiciele miasta wyrażali aprobatę dla niezwłocznego przyjęcia adekwatnych przepisów na podstawie nowego brzmienia ustawy, które eliminuje wątpliwości wyrażane przez NSA.

Jakość powietrza w Polsce, obok Bułgarii, jest najgorsza w Unii Europejskiej. Na początku roku Komisja Europejska zażądała od Polski wyjaśnień w sprawie niespełniania, od momentu akcesji, wiążących norm ustanowionych dla pyłu zawieszonego PM10. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku Komisja skieruje w tej sprawie skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Jeżeli tak się stanie, Polsce będą grozić wielomiliardowe kary – czytamy w komunikacie ClientEarth.

Więcej na temat ustawy antysmogowej: Prezydent podpisał ustawę antysmogową

gramwzielone.pl