Kraków: zakaz palenia węglem i 220 mln zł na walkę z niską emisją

Kraków: zakaz palenia węglem i 220 mln zł na walkę z niską emisją
Fot. Arek Olek, flickr cc

Prezydent Krakowa już w dniu podpisania ustawy antysmogowej przez prezydenta Andrzeja Dudę zapowiedział wystąpienie do sejmiku woj. małopolskiego o przyjęcie kolejnej uchwały wprowadzającej zakaz używania paliw stałych do ogrzewania domów na terenie stolicy Małopolski. Tym razem, dzięki ustawie, którą podpisał wczoraj prezydent RP, takiej uchwały nie zakwestionują sądy.

Uchwała dotycząca zakazu palenia paliwami stałymi w krakowskich domach ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Implementowanie nowych przepisów ma pomóc w walce z tzw. niską emisją, czyli spalinami emitowanymi z domowych pieców i w mniejszym stopniu z transportu drogowego, które sprawiają, że jakość powietrza w Krakowie należy do najgorszych w Polsce i Europie, zagrażając zdrowiu mieszkańców stolicy Małopolski. Problem niskiej emisji dotyczy zresztą większości polskich miast.

Pod koniec ubiegłego roku zły stan powietrza w Krakowie potwierdziła Najwyższa Izba Kontroli, stwierdzając, że w stolicy Małopolski limity dopuszczalnych zanieczyszczeń powietrza są przekraczane 150 dni w roku.

REKLAMA

Pierwszą decyzję władz woj. małopolskiego dotyczącą wprowadzenia zakazu opalania domowych pieców paliwami stałymi na terenie Krakowa, którą przyjęto w 2013 r. i która miała wejść w życie w roku 2018, zakwestionowały sądy. W ubiegłym tygodniu ostatecznie w tej sprawie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny.

Podpisanie tzw. ustawy antysmogowej, czyli nowelizacji Prawa ochrony środowiska umożliwia wprowadzanie lokalnych zakazów korzystania z domowych pieców opalanych paliwami stałymi.

 Pomimo stereotypów, funkcjonujących nawet w instytucjach publicznych, Kraków jest niezaprzeczalnym liderem działań związanych z likwidacją niskiej emisji w skali kraju. Dziś otrzymaliśmy nowe, oczekiwane narzędzie, które pozwoli nam na skuteczniejszą walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Zdaję sobie jednak sprawę, że jest to dopiero początek drogi. Konieczne będzie przede wszystkim przyjęcie i dalsza weryfikacja całego szeregu aktów prawnych pod kątem działań ograniczających uciążliwość niskiej emisji. Jak do tej pory tak i teraz deklaruję, że Kraków nadal będzie służył swoją wiedzą i doświadczeniem, by wspierać wszystkich, od których decyzji i działań zależy jakość powietrza – napisał po przyjęciu ustawy antysmogowej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Nowa uchwała sejmiku woj. małopolskiego dla Krakowa ma jedynie dopuszczać możliwość spalania drewna w domowych kominkach, a władze województwa zapowiadają już przyjęcie podobnych uchwał dla kolejnych miejscowości, które mają jednak nie wprowadzać całkowitych zakazów i będą dopuszczać stosowanie paliw o określonej jakości w kotłach spełniających określone normy emisji.

REKLAMA

Kraków chce walczyć z niską emisją nie tylko zakazami, ale także udostępniając środki na wymianę pieców węglowych.

Jak informuje krakowski magistrat, w ciągu najbliższych 3 lat stolica Małopolski ma wydać na tzw. Program Ograniczania Niskiej Emisji ponad 220 mln zł, a na tzw. program osłonowy do 2022 roku prawie 17 mln zł. Od 1995 roku Gmina Miejska Kraków wydała na ten cel prawie 104 mln zł, zlikwidowano ponad 24 tys. pieców i prawie 3 tys. kotłowni. 

Ostatnie zmiany w Programie Ograniczania Niskiej Emisji, które przyjęły władze Krakowa, zakładają m.in. zwiększenie dotacji na kolektory słoneczne i pompy ciepła. To ma zachęcić krakowian do montażu takich rozwiązań, które – jak ocenia krakowski magistrat – dotychczas nie cieszyły się zainteresowaniem.

Zmiany w PONE umożliwią również ubieganie się o dofinansowanie likwidacji systemów grzewczych mieszanych gazowo-węglowych i elektryczno-węglowych starszych niż 10 lat, a także przyznanie 100% dotacji w przypadku wniosków złożonych w latach 2014-2016.

W 2015 r. w krakowskim PONE jest do wydania ok. 51,5 mln zł. Są to fundusze pozyskane w ramach programu KAWKA z WFOŚiGW i NFOŚiGW oraz wkład własny Gminy Miejskiej Kraków. W kolejnych latach stolica Małopolski planuje przeznaczyć na program łącznie ok 220 mln zł.

Walkę z niską emisją mają ponadto wesprzeć środki unijne z nowej perspektywy budżetowej na lata 2014-2020. Cytowany przez PAP marszałek woj. małopolskiego zapowiedział, że dzięki nowym funduszom z UE liczy na wymianę w całym województwie około 80 tysięcy kotłów.

gramwzielone.pl