Kopalnia za 1 zł? Tauron wyda na "Brzeszcze" 300 mln zł

Kopalnia za 1 zł? Tauron wyda na "Brzeszcze" 300 mln zł
Fot. DncnH, flickr cc

Zakup kopalni „Brzeszcze” za 1 zł to zaledwie początek. Tauron będzie musiał w najbliższym czasie zainwestować w nią przynajmniej 250 mln zł, a najprawdopodobniej jeszcze szybciej zwrócić 80 mln zł pomocy publicznej. Jak zareaguje na to Komisja Europejska, która jeszcze w lutym twardo twierdziła, że każda kopalnia, która dostała pomoc publiczną, musi być zamknięta?

Po spektakularnej dymisji poprzedniego zarządu Tauronu wczorajszy komunikat spółki o uzgodnieniu warunków umowy przedwstępnej ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń nie był niespodzianką. Cena wyniesie 1 zł. Brzeszcze zostaną kupione przez RSG, spółkę należącą w całości do Tauronu.

Transakcja ma się ziścić do 24 grudnia, po spełnieniu kilku warunków, m.in. zgody UOKiK, przeniesieniu koncesji na wydobycie węgla przez ministra środowiska oraz przekazaniu przez Kompanię Węglową 100 tys. ton węgla z liczących 600 tys. ton zwałów leżących w Brzeszczach (kopalnia poprzednio należała do Kompanii).

REKLAMA

Od kiedy wiosną „Brzeszcze” zostały przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń są utrzymywane z budżetu dzięki pomocy publicznej dla tej spółki. Według naszych informacji na tę kopalnię poszło ok. 80 mln zł.

Komunikat nic nie mówi o zwrocie tej pomocy, co było kluczowym warunkiem dla resortu skarbu. Poprzedni zarząd Tauronu nie chciał się od tego zobowiązać, bo przekazanie 80 mln zł do budżetu czyniło jego zdaniem całą transakcję bezsensowną.

Z kolei resort skarbu nalegał na zwrot bo tylko pod takim warunkiem kopalnia może dalej istnieć. Zaś jej istnienie za punkt honoru postawiła sobie premier Ewa Kopacz, bo obiecała to związkowcom. Z Brzeszcz wywodzi się przecież jej główna przeciwniczka polityczna, Beata Szydło.

REKLAMA

Nowy zarząd zmienił jeszcze jeden warunek poprzedniego – zrezygnował z pozyskanie do RSG innych udziałowców. RSG będzie też ujęta w bilansie spółki – matki.

Tauron zostanie dokapitalizowany przez skarbu państwa kwotą 400 mln zł w akcjach spółek giełdowych. Ma to wspomóc potencjał inwestycyjny firmy. Kwota nie jest przypadkowa – ma zrekompensować spółce koszty związane z przejęciem upadającej kopalni.

Co na to wszystko powie Bruksela? Decyzja Rady UE 787/2010, która stanowi reguły pomocy publicznej dla górnictwa, nie przewiduje takiej procedury.

Jeszcze w lutym 2015 Komisja wysłała listę pytań do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dwa najważniejsze z nich to: „Prosimy o dostarczenie planów zamknięcia likwidowanych kopalń i ich części zgodnie z Decyzją Rady UE nr 787/ 2010” oraz „Prosimy o potwierdzenie, że te kopalnie zaprzestaną wydobycia węgla i jakiejkolwiek innej aktywności.”

Co odpowiedział Brukseli polski rząd? O tym w dokończeniu artykułu w serwisie WysokieNapiecie.pl

Rafał Zasuń, Bartłomiej Derski, WyskieNapiecie.pl