Prognoza rekordowego udziału OZE w niemieckim miksie energetycznym

Prognoza rekordowego udziału OZE w niemieckim miksie energetycznym
Fot. pgegreenenergy, flickr cc

Według analityków niemieckiego instytutu ZSW oraz stowarzyszenia zrzeszającego branżę energetyczną i wodną (Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft – BDEW), w tym roku udział OZE w generacji energii elektrycznej w Niemczech wzrośnie do rekordowego poziomu 33% i będzie o kilka punktów procentowych wyższy niż w roku ubiegłym.

Obie instytucje szacują, że w tym roku odnawialne źródła energii w Niemczech wyprodukują w sumie 193 TWh energii elektrycznej w porównaniu do 161 TWh wyprodukowanych w roku ubiegłym.

W pierwszych 10 miesiącach tego roku działające na naszą zachodnią granicą elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały w sumie 35 TWh energii elektrycznej, czyli mniej więcej tyle, ile z PV wyprodukowano w całym ubiegłym roku.

REKLAMA

Natomiast niemieckie farmy wiatrowe wytworzyły w okresie styczeń – październik 2015 r. w sumie 63 TWh energii elektrycznej. Znaczący wzrost produkcji z farm wiatrowych, ze względu na spodziewane lepsze warunki wietrzności w miesiącach zimowych, powinien nastąpić w dwóch ostatnich miesiącach br.  

REKLAMA

Rekordowym miesiącem w tym roku w zakresie produkcji energii z systemów wiatrowych i fotowoltaicznych okazał się lipiec. Według statystyk przedstawionych przez niemiecki instytut Fraunhofer ISE, w lipcu tylko niemieckie elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne wyprodukowały w sumie 11,7 TWh energii elektrycznej. W osiągnięciu tego wyniku pomogła rekordowa – jak na lipiec – produkcja energii w wiatru. W dniu 25 lipca, dzięki dogodnym warunkom pogodowym, udział OZE w niemieckim miksie energetycznym wyniósł aż 78%, bijąc poprzedni rekord wynoszący 74%, który ustanowiono w maju ubiegłego roku.

W całym 2014 r. udział OZE w niemieckim miksie energii elektrycznej wyniósł 27%. W 2014 r. najwięcej energii z OZE Niemcy wyprodukowali z wiatru – 52,4 TWh (8,6% w niemieckim miksie energetycznym), z biomasy i odpadów – 48,9 TWh (8%), a następnie z fotowoltaiki – 35,2 TWh (5,8%) i hydroenergii – 20,9 TWh (3,4%). 

Dane produkcji energii z OZE za 2014 r., jakie przedstawił instytut Fraunhofer ISE, różnią się nieznacznie od liczby podanej przez wymienione wyżej instytucje. W sumie, według Fraunhofer ISE, z OZE Niemcy wyprodukowali w ubiegłym roku 157,4 TWh energii elektrycznej – o ponad 50 TWh więcej niż w roku 2010 i o 120 TWh więcej niż w roku 2000. 

gramwzielone.pl