Czy wróci Nowa Kompania Węglowa z udziałem energetyki?

Czy wróci Nowa Kompania Węglowa z udziałem energetyki?
Fot. Kris Duda, flickr cc

Rząd PiS z udziałem wiceministra z poprzedniej ekipy Wojciecha Kowalczyka będzie prawdopodobnie realizował drugi „plan Kowalczyka”. Ale żeby nowa Kompania Węglowa przestała fedrować straty, z rynku musi zniknąć od 5 do 7 mln ton niepotrzebnego węgla rocznie.

Wczoraj odbyło w resorcie skarbu pierwsze spotkanie nowych ministrów skarbu i energetyki z przedstawicielami sektora.  Według naszych informacji oprócz ministra skarbu Dawida Jackiewicza i Krzysztofa Tchórzewskiego wzięli w nim udział członkowie zarządu PGE, PGNiG, Energi, Kompanii Węglowej. Był też na nim Henryk Baranowski, który według naszych informacji będzie wiceministrem odpowiedzialnym za energetykę.

Ale największą niespodzianką jest to, że Tchórzewski ogłosił iż w resorcie zostanie wiceminister Wojciech Kowalczyk. Według naszych informacji, po to żeby dokończyć projekt zapewnienia Kompanii Węglowej finansowania na najbliższe miesiące.

REKLAMA

Jak już pisaliśmy, Kompania Węglowa wyemituje warte ok. 700 mln zł obligacje, które obejmie w kilku transzach Towarzystwo Finansowe Silesia. Towarzystwo ma ok. 200 mln zł wolnej gotówki, resztę pożyczy pod zastaw otrzymanych od skarbu państwa akcji PKO BP. W ten sposób Kompania zapewni sobie finansowanie do marca.
 


 

REKLAMA

Ale na spotkaniu dyskutowano też o Nowej Kompanii Węglowej. Przypomnijmy, że według pierwotnego planu Kowalczyka udziałowcami nowej spółki miały zostać Węglokoks oraz firmy energetyczne. Pierwszy i najlepszy z ujawnionych „planów Kowalczyka” zakładał zamknięcie czterech kopalń. Potem rząd PO skapitulował przed związkowcami i w rezultacie do zamknięcia wytypowano tylko pół kopalni, zaś dwie postawiono w „stan oczekiwania na inwestorów”.

Drugi „plan Kowalczyka” mówił o powstaniu nowej Kompanii złożonej z 11 kopalń, a inwestorami mieli być Węglokoks i energetyka.

Ponieważ energetyka broniła się przed inwestycją w nową Kompanię, a rząd PO nie chciał jej zmuszać, to powstał trzeci „plan Kowalczyka”. Tym razem udziały w nowej KW miały objąć Polskie Inwestycje Rozwojowe i Towarzystwo Finansowe Silesia. Komisja Europejska nieoficjalnie ostrzegła, że to może wszcząć postępowanie. Wtedy w rządzie ad hoc wymyślono, że akcje Kompanii zostaną wniesione do TF Silesia, ale był to już czysty przedwyborczy PR.

Teraz wraca „drugi plan Kowalczyka” czyli nowa Kompania Węglowa z 11 kopalniami i właścicielami w postaci Węglokoksu, energetyki, TF Silesii i być może PIR. Spółka będzie potrzebowała ok. 2 mld zł kapitału w ciągu dwóch lat, może trochę mniej.

Pytanie czy plan będą realizować obecni prezesi spółek energetycznych, czy też nowy rząd szybko poszuka ich następców o tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Rafał Zasuń, WysokieNapiecie.pl