Prezydent: Polska odniosła sukces w polityce klimatycznej

Prezydent: Polska odniosła sukces w polityce klimatycznej
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Lukas Plewnia, flickr cc

Podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju poświęconego polityce klimatyczno-energetycznej prezydent Andrzej Duda ocenił, że „materiałem wyjściowym do rozmów o sprawach klimatu powinny być ustalenia z Kioto”, w zakresie którego realizacji Polska może pochwalić się w jego opinii sukcesem.

Trzeba sobie jasno powiedzieć: tam ustalono cele emisyjne na poziomie ograniczenia o 6 procent emisji w stosunku do roku bazowego, jakim był przyjęty wówczas rok 1988. Ograniczenie emisji CO2 w stosunku do roku 1988 to w Polsce 30% – Kancelaria Prezydenta RP cytuje Andrzeja Dudę, który dodał, że jest to „nasz ogromny sukces”.

Prezydent bronił ponadto polskiego miksu energetycznego opartego na węglu, oceniając, że „w Polsce jest ok. 90% europejskich złóż węgla, co może wystarczyć na kolejne 200 lat„. – Węgiel jest naszym absolutnie podstawowym surowcem energetycznym i bazą energetyczną, a więc elementem naszej energetycznej suwerenności – mówił prezydent.

REKLAMA
REKLAMA

Andrzej Duda odnosząc się do unijnej polityki klimatycznej, zaznaczył, że „energia w tym wypadku stanowi istotny oręż i mówiąc wprost – element szantażu, a wiec związana jest z kwestią bezpieczeństwa i suwerenności” oraz że „nie tylko z polskiego, ale także z europejskiego punktu widzenia, jednym z tych surowców, które są w stanie suwerenność przynajmniej wzmacniać, jest węgiel”.

Prezydent ocenił ponadto, że w jego opinii „nowoczesne technologie wytwarzania energii nie zastąpią węgla, bo jak na razie nie ma sposobu na magazynowanie energii z takich źródeł w sposób zapewniający nieprzerwany dostęp”, a w kontekście inwestycji w czyste i innowacyjne technologie w energetyce zdaniem prezydenta powinno się stawiać głównie na „na technologie spalania węgla i oczyszczania spalin”.

Odnosząc się do zbliżającego się szczytu klimatycznego COP21, prezydent Duda ocenił, że „jeżeli Unia Europejska przyjmuje na siebie tak daleko idące zobowiązania, jeżeli chodzi o ograniczenia emisji, to jasnym jest, że poniesie także ogromne koszty”, a także iż polityka klimatyczna Unii jest jej „wielkim problemem” i że powinna mieć „granice rozsądku”.

gramwzielone.pl