Min. Środowiska komentuje skargę KE przeciwko Polsce

Min. Środowiska komentuje skargę KE przeciwko Polsce
Péter Molnár, flickr cc

Wczoraj Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce ws. nieprzestrzegania norm jakości powietrza. Ministerstwo Środowiska odpowiada, że „Polsce nie grozi żadna kara”, a „jakość powietrza uległa znaczącej poprawie”.

Wczoraj Bruksela skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę przeciwko Polsce za łamanie norm jakości powietrza zapisanych w Dyrektywie 2008/50/KE.

Jak informowała Koalicja Klimatyczna, decyzja Komisji Europejskiej wynika z wieloletnich zaniedbań Polski w dziedzinie ochrony powietrza. W Unii Europejskiej Polska, obok Bułgarii, ma najbardziej zanieczyszczone powietrze pyłem zawieszonym, a normy w zakresie jakości powietrza łamane są od czasu wejścia ich w życie, a więc od 10 lat.

REKLAMA

Jeśli Trybunał przyzna Komisji rację, Polska może zacząć płacić bardzo wysokie kary, sięgające nawet 4 mld zł.

REKLAMA

Dzisiaj do decyzji KE ustosunkowało się Ministerstwo Środowiska oceniając, że „obecnie Polsce nie grozi żadna kara w związku z decyzją Komisji o postawieniu Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, a Polska od wielu lat podejmuje działania, aby jakość powietrza uległa znaczącej poprawie”.

W komentarzu na temat skargi złożonej przez KE resort środowiska wylicza działania podjęte przez Polskę ws. poprawy jakości powietrza. Zalicza do nich podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawy antysmogowej, a także przyjęcie Krajowego Programu Ochrony Powietrza, którego celem jest poprawa jakości powietrza do pozoiomów wskaznaych przez Światową Organizację Zdrowia.

Ministerstwo dodaje, że „w narodowym oraz wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej od lat dostępne są znaczne środki na wsparcie walki o czyste powietrze”, a ponadto resort prowadzi ostatnio kampanię pt. „TworzyMY atmosferę” na temat wpływu złej jakości powietrza na zdrowie ludzi oraz stan środowiska.

Resort środowiska dodaje, że, w podobnej sytuacji jak Polska jest również Bułgaria, a wobec 14 innych państw UE prowadzone są obecnie postępowania, które też mogą zakończyć się skierowaniem skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE.

gramwzielone.pl