Minister Tchórzewski o węglu, OZE i atomie
Minister Tchórzewski zapewnia w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, że polska energetyka będzie nadal bazować na węglu, a szansą dla niego są prace nad „czystymi technologiami wykorzystania tego surowca”. Dodaje, że „pokaz naszej myśli technicznej w tym zakresie na COP 21 zrobił duże wrażenie”.
Cel dla górnictwa – w opinii ministra energii – to, aby „wynik finansowy wyszedł chociaż na zero”.
Jak wynika z wypowiedzi ministra Tchórzewskiego, otwierane mają być nowe szyby wydobywcze i będzie kontynuowany kurs przejmowania kopalń przez koncerny energetyczne. – Z moich dotychczasowych kontaktów z zarządami koncernów energetycznych nie wynika, by ze strony tej branży był jakiś zdecydowany opór przeciwko tym rozwiązaniom – Krzysztof Tchórzewski komentuje w wywiadzie dla DGP.
W kontekście koniecznych inwestycji energetyki, w tym także w sektorze górniczym, szef resortu energii sygnalizuje, że „musimy poważnie rozważyć wyłączenie energetyki z opcji dywidendowej”.
W zakresie zarządzania państwowymi koncernami energetycznymi nowy minister energii zapowiada ścisły nadzór nad nimi. Jako wzór podaje Niemcy i RWE, gdzie – jak ocenia – „państwo tą firmą współrządzi”.
– Mamy przykłady państwowych spółek, jak Vatenfall, który może w porozumieniu z rządem ze względów społecznych zrezygnować z części zysku, by obniżyć lub zahamować wzrost cen energii. Jest więc wiele dostępnych rozwiązań. Nie sądzę, aby zaangażowanie energetyki w górnictwo spowodowało spadek wartości spółek. Energetyka na tym zyska, a nie straci – DGP cytuje szefa resortu energii.
Minister Tchórzewski wspomina w wywiadzie dla DGP o energetyce odnawialnej w kontekście kosztów energii ponoszonych przez gospodarstwa domowe.
– Już dziś Polska jest na skraju ubóstwa energetycznego, bo średnio wydatki na energię stanowią ponad 10 proc. w budżecie gospodarstwa domowego, a weźmy pod uwagę, że energetyka pozawęglowa jest znacznie droższa. OZE kosztuje nas ok. 4 mld zł rocznie w formie subwencji. I mimo tego wsparcia na dziś stanowi tylko 11,8 proc. w naszym miksie energetycznym. A mamy osiągnąć poziom 20 proc. Możemy sobie policzyć, ile w związku z tym będziemy musieli wyłożyć z budżetu – Dziennik Gazeta Prawna cytuje ministra Tchórzewskiego.
W temacie ustawy o OZE i przesunięcia nowego systemu wsparcia z 1 stycznia na 1 lipca 2016 r. minister Tchórzewski wymienia jako powód tej zmiany konieczność wypracowania rozwiązań umożliwiających lepsze wsparcie biogazowni i zapowiada dyskusję z Komisją Europejską na temat priorytetów w unijnej polityce dot. OZE.
Z kolei w kontekście atomu minister energii ocenia, że „nie rozwiąże on naszych problemów energetycznych”, ale dodaje, że „program atomowy będzie kontynuowany ze względu na szanse, jaką daje nam zapoznanie się i rozwój technologii jądrowych i ich wpływ na inne dziedziny nauki i gospodarki, np. medycynę (cyt. za DGP)”.
Link do wywiadu z ministrem Krzysztofem Tchórzewskim w Dzienniku Gazecie Prawnej.
gramwzielone.pl