Kontrakty futures na zielone certyfikaty na TGE od 12 stycznia

Kontrakty futures na zielone certyfikaty na TGE od 12 stycznia
Prezes TGE Ireneusz Łazor. Foto. Newseria

Już za tydzień na Towarowej Giełdzie Energii ma wystartować rynek kontraktów terminowych na świadectwa pochodzenia energii z OZE, czyli na tzw. zielone certyfikaty.

Prezes Towarowej Giełdy Energii Ireneusz Łazor ocenia w wypowiedzi dla Rzeczpospolitej, że w efekcie tworzenia transgranicznych połączeń energetycznych i integracji z rynkami energii sąsiednich państw „zwiększy się nasze bezpieczeństwo energetyczne i dojdzie do wyrównywania cen energii w regionie”.

Prezes TGE informuje, że o ile dzisiaj nie można jeszcze handlować energią zza naszej zachodniej czy południowej granicy, niebawem może się to zmienić.

REKLAMA

Krokiem w kierunku łączenia rynków energii w regionie jest podpisana pół roku temu umowa tzw. Multi Regional Market Coupling Day Ahead Operations Agreement, która ma zapewnić współpracę dziesięciu giełd energii i 21 operatorów systemów przesyłowych na naszym kontynencie i która umożliwia handel energią poprzez połączenia z Litwą i Szwecją.

Ireneusz Łazor informuje ponadto, że w tym roku TGE skupi się na działaniach, które mają na celu zwiększenie obrotów na uruchomionym w listopadzie 2015 r. rynku kontraktów futures na energię elektryczną.

REKLAMA

Z kolei na12 stycznia br. TGE zapowiada debiut rynku kontraktów terminowych także na zielone certyfikaty.

Kontrakty terminowe na OZE pozwolą na rynkowe określenie ceny praw majątkowych dla OZE w okresach przyszłych oraz pozwolą uczestnikom rynku na zabezpieczenie ceny i realizacji dostawy praw majątkowych w okresach przyszłych – „RZ” cytuje Ireneusza Łazora

Link do wywiadu z prezesem TGE na łamach Rzeczpospolitej.

Bieżące ceny zielonych certyfikatów w notowaniach na TGE można śledzić na Gramwzielone.pl w załadce: Notowania giełdowe. 

gramwzielone.pl