Minister Tchórzewski: bez węgla w 2050 r. zmniejszy się polskie PKB

Minister Tchórzewski: bez węgla w 2050 r. zmniejszy się polskie PKB
Fot. Ministerstwo Energii

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł, że węgiel powinien być podstawą polskiej energetyki. Dodał, że rząd będzie kontynuować polski program jądrowy.

Jak podaje wnp.pl, szef resortu energii ocenił, że gdyby do 2050 r. polska energetyka zrezygnowała z węgla, wówczas polska gospodarka skurczyłaby się, a nasze PKB byłoby niższe niż obecnie. Dodał, że przeszkodą w rozwoju polskiej gospodarki byłyby „wysokie ceny energii z innych źródeł niż węgiel”.

Minister energii nie przedstawił jednak podstaw takich analiz. W dalszym ciągu nie sfinalizowano prac nad strategią energetyczną kraju, którą rząd ma zawrzeć w tzw. Polityce Energetycznej Polski do roku 2050 i nad którą prac nie zakończył – mimo obietnic – poprzedni rząd.

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu minister Tchórzewski zapewniał odwiedzającego Warszawę komisarza UE ds. klimatu i energii Miguela Ariasa Canate, że Polska może ograniczać emisję CO2 zachowując dominującą rolę węgla w polskiej energetyce.

REKLAMA

Teraz minister Tchórzewski ocenił, że ograniczanie emisji CO2 będzie możliwe dzięki budowie nowoczesnych bloków na węgiel o sprawności sięgającej 47 proc., a „gdyby w przyszłości decydowano się na budowę kolejnych bloków węglowych to ich sprawność powinna przekraczać 50 proc.”.

Minister energii ocenił budowę takich bloków jako „spore wyzwanie technologiczne dla polskich uczelni i polskich naukowców”.

Krzysztof Tchórzewski poinformował, że rząd wkrótce przedstawi plany budowy nowych bloków energetycznych, które powinny powstać do 2025 r.

Minister zapewnił jednocześnie, że polski program jądrowy będzie kontynuowany. Zaznaczył przy tym, że możliwe jest znaczne przekroczenie szacowanych wcześniej kosztów budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Powołał się przy tym na przykład Finlandii, w której budowa nowej elektrowni jądrowej boryka się z różnymi problemami. Więcej na ten temat: Rosjanie chcą przejąć kontrolę nad fińskim projektem jądrowym?

gramwzielone.pl