Dotacje na innowacje z nowego programu NCBR

Dotacje na innowacje z nowego programu NCBR
Unsplash

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło pierwszy konkurs w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki Ścieżka SMART. To następca tzw. Szybkiej Ścieżki, największego dotąd programu wsparcia innowacyjności polskich firm. Nabór wniosków w konkursie, którego budżet wynosi 667 mln zł, rusza 21 lutego, a na dofinansowanie mogą liczyć projekty wpisujące się m.in. w unijną strategię Europejskiego Zielonego Ładu.

Pierwszym realizowanym przez NCBR konkursem w nowej perspektywie Unii Europejskiej jest Ścieżka SMART, którego celem jest rozwijanie oraz wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw poprzez realizację prac B+R, a także wdrożenie innowacji.

Realizacja projektów ma dać przedsiębiorstwom możliwość dostosowania działalności do wyzwań wskazanych w Europejskim Zielonym Ładzie oraz związanych z cyfryzacją, rozwojem infrastruktury badawczej, internacjonalizacją działalności, a także wzrostem kompetencji kadr.

REKLAMA

Nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się 21 lutego i potrwa do 12 kwietnia br. W konkursie NCBR dofinansowanie mogą otrzymać duże przedsiębiorstwa realizujące projekt samodzielnie.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych w konkursie to 1 mln zł (dotyczy obligatoryjnego modułu B+R), a maksymalne dofinansowanie uzależnione jest od wybranego rodzaju pomocy publicznej w ramach modułów. Jeśli kwota dofinansowania złożonych w naborze wniosków przekroczy 200% zaplanowanej alokacji, nabór może zostać skrócony. Ocena złożonych wniosków o dofinansowanie potrwa 90 dni.

Nowatorska formuła

Nowością odróżniającą Ścieżkę SMART od wcześniejszej formuły jest modułowość wniosków o dofinansowanie. Wniosek musi obejmować moduł B+R, w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na realizację badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych lub wyłącznie eksperymentalnych prac rozwojowych. Ma to na celu doprowadzenie do opracowania innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym (dotyczącej funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług).

REKLAMA

Dodatkowo, wnioski mogą obejmować takie moduły, jak:

  • Moduł wdrożenie innowacji (czyli dofinansowanie na wdrożenie wypracowanej innowacji w formie produktów lub procesów biznesowych w zakresie produkcji wyrobów lub usług);
  • Moduł infrastruktura B+R (dofinansowanie na infrastrukturę niezbędną do tworzenia innowacji);
  • Moduł cyfryzacja (dofinansowanie na inwestycje związane z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie zmierzających do cyfryzacji produkcji, procesów, jak i produktów, usług, modelu biznesowego oraz zapewnienia cyberbezpieczeństwa);
  • Moduł zazielenienie przedsiębiorstw (dofinansowanie na transformację przedsiębiorstwa w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki w obiegu zamkniętym);
  • Moduł internacjonalizacja [dofinansowanie na promocję zagraniczną produktów (wyrobów lub usług)] lub uzyskanie ochrony praw własności przemysłowej oraz ich obronę w przypadku naruszenia);
  • Moduł kompetencje (dofinansowanie na doskonalenie i zdobywanie kwalifikacji, umiejętności oraz wiedzy zespołu projektowego).

Pięć naborów w Ścieżce SMART w 2023 roku

NCBR planuje ogłosić w tym roku łącznie aż pięć konkursów w formule Ścieżki SMART. Nabór w drugim konkursie, adekwatnie do obecnie ogłoszonego, skierowany będzie do pojedynczych dużych przedsiębiorstw, a jego budżet wyniesie 667 mln zł. Alokacja w trzecim naborze z planowanym ogłoszeniem 9 sierpnia br. i również skierowanym do pojedynczych przedsiębiorców innych niż MŚP, sięgnie 890 mln zł.

Z kolei konkurs skierowany do konsorcjów przedsiębiorstw dużych (z innymi przedsiębiorstwami, organizacjami badawczymi lub NGO) oraz konsorcjów MŚP (z organizacjami badawczymi lub NGO) zostanie ogłoszony 10 maja br. W tym przypadku zostanie przeznaczony budżet aż 1,33 mld zł.

Dodatkowo, 6 czerwca br. zostanie ogłoszony nabór w ramach Ścieżki SMART dedykowany projektom na rzecz dostępności z alokacją 445 mln zł.

Ścieżka SMART jest instrumentem realizującym Priorytet I – Wsparcie dla przedsiębiorców Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCBR.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.