Więcej możliwości przyłączenia OZE w północnej Wielkopolsce

Więcej możliwości przyłączenia OZE w północnej Wielkopolsce
Enea

Enea Operator zakończyła przebudowę stacji elektroenergetycznej 110/15 kV w Chodzieży. Dzięki tej inwestycji znacząco poprawi się niezawodność dostaw energii elektrycznej do mieszkańców miasta i powiatu chodzieskiego oraz przedsiębiorców z regionu. Modernizacja głównego punktu zasilającego (GPZ) ma także pozwolić na rozwój energetyki rozproszonej w północnej Wielkopolsce.

Zrealizowana przez operatora sieci dystrybucyjnej Enea Operator przebudowa stacji elektroenergetycznej transformującej wysokie napięcie na średnie (110/15 kV) w Chodzieży obejmowała szeroki zakres robót: od budowy napowietrznej, dwusekcyjnej, jednosystemowej rozdzielni wysokiego napięcia, przez budowę samego budynku stacyjnego, aż po budowę dróg, parkingów, oświetlenia stacji, sieci wodno-kanalizacyjnej i nowego ogrodzenia.

Kluczowym elementem inwestycji była zabudowa dwóch stanowisk dla transformatorów i nowych baterii akumulatorów wraz zabezpieczeniami oraz telemechaniką.

REKLAMA

Miejsce dla rozproszonych źródeł energii

Przebudowa i modernizacja stacji 110/15 kV w Chodzieży poprawi pewność zasilania na terenie powiatu chodzieskiego. Znacznie zwiększą się też możliwości przyłączenia nowych odbiorców. Ponadto – co ważne dla operatora sieci dystrybucyjnej i odbiorców energii elektrycznej – modernizacja pozwoli na lepsze zarządzanie energią wyprodukowaną ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Inwestycja obejmowała również wdrożenie funkcjonalności sieci inteligentnej (smart grid). Ma się ona przyczynić do rozwoju w regionie energetyki rozproszonej, pozwalając na przyłączenie nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

– Przebudowa GPZ Chodzież to kolejna bardzo istotna inwestycja sieciowa ukończona w Wielkopolsce. Tym bardziej że wśród firm obsługiwanych przez GPZ Chodzież są najwięksi przedsiębiorcy i pracodawcy w regionie. Ponadto do stacji, bezpośrednio do szyn średniego napięcia 15 kV, przyłączone są rozproszone źródła energii, zarówno farmy wiatrowe, jak i fotowoltaiczne – komentuje Marek Rusakiewicz, p.o. prezesa Enei Operatora.

Wartość inwestycji wyniosła blisko 17 mln zł. Przebudowa stacji elektroenergetycznej Chodzież została dofinansowana z funduszy europejskich w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 w kwocie ponad 7 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.