Spore zainteresowanie dotacjami na OZE w budynkach wielorodzinnych

Spore zainteresowanie dotacjami na OZE w budynkach wielorodzinnych
Mainova

Na początku tego miesiąca rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie na inwestycje w odnawialne źródła energii w budynkach wielorodzinnych w ramach tzw. grantu OZE. Teraz resort rozwoju, który jest autorem nowego programu wsparcia inwestycji w zieloną energię w budynkach wielorodzinnych, poinformował, ilu zarządców takich budynków do tej pory zgłosiło się po dotacje.

Na początku tego miesiąca Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) rozpoczął przyjmowanie wniosków o dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych w blokach wielorodzinnych w ramach grantu OZE. O wsparcie mogą się starać: wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego (z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych), towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, spółki prawa handlowego oraz osoby fizyczne.

Grant OZE można przeznaczyć na zakup, montaż i budowę nowej instalacji OZE lub jej modernizację, w wyniku której zainstalowana moc wzrośnie o co najmniej 25 proc. Do kosztów przedsięwzięcia wlicza się również koszt infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji OZE.

REKLAMA

Budżet programu

Nabór wniosków o grant OZE jest prowadzony w trybie ciągłym, przy czym Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przyjęło, że zakończy się  on najpóźniej w połowie 2026 roku – chyba że wcześniej wyczerpią się dostępne środki.

Całkowity budżet na dopłaty z grantu OZE wynosi ponad 448 mln zł. Te pieniądze mają pochodzić docelowo z Krajowego Planu Odbudowy. Jednak początkowo granty będą prefinansowane ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju.

Ministerstwo przekazało w weekend informację, że po niecałym miesiącu od uruchomienia naboru do BGK wpłynęło już 205 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 12,6 mln zł.

Prosument lokatorski

Inwestycjom we własną produkcję energii w budynkach wielorodzinnych ma sprzyjać nowy pomysł MRiT, który jest określany jako prosument lokatorski.

REKLAMA

Ta koncepcja została ogłoszona przez ministra rozwoju Waldemara Budę pod koniec 2022 roku. Zakłada ona wykorzystanie przez mieszkańców budynków wielorodzinnych do 100 proc. energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną (przy jednoczesnej możliwości obniżenia kosztów inwestycji w PV dzięki grantowi OZE).

Zarządzający budynkiem, w którym ma zostać zainstalowana np. fotowoltaika, ma zgłaszać do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie instalacji.

Koncepcja prosumenta lokatorskiego zakłada jednak, że z energii produkowanej na dachu bloku wielorodzinnego nie będą mogli bezpośrednio skorzystać właściciele lokali mieszkalnych. Autokonsumpcja będzie mogła objąć wyłącznie zasilanie części wspólnych. Podobne rozwiązanie przewidywały dotychczas przepisy ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Resort rozwoju zakłada, że energia, która nie zostanie zużyta do zasilenia części wspólnych, ma być oddawana do sieci i będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych. Przychody zarządcy budynku z tego tytułu mają obniżać koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty.

Nie tylko grant OZE

Grant OZE to niejedyny nowy mechanizm wsparcia inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej w budynkach wielolokalowych.

Zarządcy takich budynków mogą także otrzymać wsparcie w ramach tzw. grantu termomodernizacyjnego oraz grantu MZG. Więcej na ten temat w artykule: Dotacje na energię odnawialną dla budynków wielorodzinnych. Ruszył nabór.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.