REKLAMA
 
REKLAMA

Chorwacka stocznia zainstaluje pompę ciepła wykorzystującą wodę morską

Chorwacka stocznia zainstaluje pompę ciepła wykorzystującą wodę morską
fot. Viktor Lenac

Stocznia Viktor Lenac zamierza zainstalować pompę ciepła wykorzystującą wodę morską zamiast dotychczas stosowanej wody technologicznej. Efektem ma być ograniczenie kosztów ogrzewania, a także znacząca redukcja CO2. Projekt otrzymał niemal 50 proc. dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Stocznia Viktor Lenac jest jedną z największych chorwackich stoczni. Należy też do wiodących stoczni zajmujących się naprawami i przebudową statków oraz produkcją konstrukcji stalowych w rejonie Morza Śródziemnego.

Obecnie ogrzewanie budynków na terenie należącym do stoczni odbywa się przy wykorzystaniu pomp ciepła typu woda-woda oraz energochłonnych kotłów elektrycznych. Łączna moc wymagana do ogrzania kompleksu budynków należących do chorwackiej stoczni w miejscowości Martinscica wynosi 280 kW. Z tego 100 kW pokrywa pompa ciepła wykorzystująca wodę technologiczną.

REKLAMA

Słona woda zasili pompę ciepła

W ubiegłym roku w lipcu, po pomyślnym złożeniu wniosku do Programu Energia i Zmiany Klimatu, stocznia Viktor Lenac zawarła umowę o dofinansowanie z chorwackim ministerstwem rozwoju i funduszy europejskich. Dotacja w wysokości 232,5 tys. euro została przyznana na realizację projektu polegającego na instalacji pompy ciepła wykorzystującej wodę morską. Całkowita wartość projektu wynosi 480,3 tys. euro.

W planach stoczni jest zastąpienie dotychczas używanego systemu grzewczego pompą ciepła wykorzystującą słoną wodę, o stosunkowo stabilnej temperaturze w ciągu całego roku. Istniejąca pompa ciepła wykorzystuje energię cieplną z wody technologicznej, która jest dalej stosowana w układzie przepływowym do utrzymania minimalnej temperatury 3 st. C. Ze względu jednak na wysokie koszty wody technologicznej pompa ciepła, która jej używa, staje się coraz mniej opłacalna.

REKLAMA

Niższe koszty

Realizacja projektu docelowo przyczyni się do obniżenia kosztów ogrzewania i eksploatacji stoczni. Wykorzystanie urządzeń zużywających wodę morską zamiast wody technologicznej ma spowodować redukcję zużycia energii elektrycznej o prawie 156 MWh na rok.

Stocznia niedawno ogłosiła przetarg w celu znalezienia firm oferujących usługi przygotowawcze dla projektu. Obejmuje to także dokumentację techniczną potrzebną do budowy pompy ciepła wykorzystującej wodę morską Termin składania wniosków upłynął 24 lutego 2023 roku.

Po wybraniu wykonawcy inwestor powinien rozpocząć kolejny etap prac. Projekt ma się zakończyć do 31 marca 2024 roku.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam https://pulsarinstalacje.pl

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA