PGE i ZE PAK zbudują elektrownię jądrową

PGE i ZE PAK zbudują elektrownię jądrową
PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK podpisały porozumienie dotyczące utworzenia wspólnej spółki celowej, która zrealizuje projekt budowy elektrowni jądrowej. PGE podkreśla, że angażując się w ten projekt, zabezpieczy interes Skarbu Państwa.

W nowym podmiocie, który ma zrealizować projekt elektrowni jądrowej, PGE i ZE PAK będą posiadać po 50 proc. akcji. Decyzje mają być podejmowane na zasadzie konsensusu.

Podpisane porozumienie zakłada, że członek zarządu wskazany przez PGE będzie pełnił funkcję prezesa zarządu. Natomiast członek rady nadzorczej wskazany przez ZE PAK obejmie posadę przewodniczącego rady nadzorczej. Warunkiem powołania spółki przez PGE i ZE PAK jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów.

REKLAMA

Elektrownia jądrowa w Pątnowie

Na lokalizację elektrowni jądrowej wybrano położony w województwie wielkopolskim Pątnów. Wcześniej ZE PAK eksploatował tam jedną ze swoich elektrowni węglowych, więc jest tam już niezbędna infrastruktura przesyłowa.

– Cieszę się, że lokalizacja ZE PAK w Pątnowie po wstępnych analizach została oceniona jako perspektywiczna do posadowienia elektrowni jądrowej. Analizy przeprowadziliśmy w ciągu zaledwie czterech miesięcy wspólnie z naszymi partnerami PGE i KHNP. Jestem bardzo zadowolony, że ustaliliśmy w ramach wstępnego porozumienia kluczowe warunki współpracy z PGE – komentuje Zygmunt Solorz, przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK.

Strony umowy podkreślają centralną lokalizację Pątnowa przy jednym z kluczowych krajowych węzłów energetycznych. To umożliwi wyprowadzenie energii elektrycznej we wszystkich kierunkach przy minimalizacji strat związanych z przesyłem energii i optymalne wykorzystanie sieci elektroenergetycznej.

Współpraca z Koreańczykami

Inwestycja ma zostać przeprowadzona przy udziale partnerów z Korei Południowej.

REKLAMA

– W ciągu niespełna czterech miesięcy od podpisania listu intencyjnego wspólnie z naszymi partnerami biznesowymi ZE PAK i KHNP wykonaliśmy kluczowe zadania. Mamy wstępny plan budowy elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400, który po analizie został uzupełniony dodatkowymi wnioskami i założeniami – informuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Spółka PGE i ZE PAK ma reprezentować polską stronę na wszystkich etapach projektu. Obejmą one badania lokalizacyjno-środowiskowe, pozyskiwanie finansowania i przygotowywanie wspólnie ze stroną koreańską szczegółowego harmonogramu inwestycji. W kolejnych etapach dojdzie uzyskiwanie pozwoleń i decyzji administracyjnych.

Polska gospodarka, aby się dalej rozwijać, potrzebuje silnej i niezależnej energetyki. W kolejnej dekadzie ważną rolę odegrają odnawialne źródła energii. Jednak kluczowe będzie stabilne, zeroemisyjne źródło, jakim jest energetyka jądrowa. W tym celu konsekwentnie rozwijamy rządowy Program Polskiej Energetyki Jądrowej, którego uzupełnieniem jest projekt realizowany przez PGE, ZE PAK i KHNP. Powołanie wspólnej spółki przez PGE i ZE PAK to kolejny krok w realizacji tego projektu. Będzie ona bezpośrednim partnerem koreańskiego KHNP przy budowie elektrowni jądrowej w regionie konińskim – komentuje Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

PGE i ZE PAK zapowiadają podjęcie jak najszybciej badań środowiskowych i lokalizacyjnych oraz studium wykonalności projektu elektrowni jądrowej w Pątnowie.

Na razie brakuje informacji na temat wielkości i kosztu planowanej elektrowni jądrowej, jak również na temat finansowania i planowanego modelu rozliczeń energii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.