Wczoraj padł rekord produkcji energii OZE w Polsce

Wczoraj padł rekord produkcji energii OZE w Polsce
Enefit

Dobre warunki do produkcji energii wiatrowej i słonecznej sprawiły, że wczoraj w Polsce nawet ponad połowa wytwarzanej energii elektrycznej pochodziła ze źródeł odnawialnych. Jeszcze większy był udział OZE w krajowej konsumpcji energii.

Wczoraj w godzinach południowych z dużą mocą pracowały krajowe elektrownie fotowoltaiczne, które o godz. 12 były drugim największym źródłem w krajowej elektroenergetyce pod względem generowanej mocy.

Moc PV w Polsce

Moc, którą przekazywały do krajowego systemu elektroenergetycznego elektrownie fotowoltaiczne, wynosiła nawet ponad 5,6 GW (o 1,3 GW poniżej krajowego rekordu produkcji energii z PV odnotowanego w ostatnim dniu lutego br.). Wczoraj w południe z większą mocą od fotowoltaiki pracowały tylko elektrownie na węgiel brunatny (ponad 5,7 GW).

REKLAMA

Jednak rzeczywista moc, z którą wczoraj pracowała nasza fotowoltaika, była większa. Operatorzy sieci nie odnotowują bowiem autokonsumpcji, czyli energii produkowanej z PV i konsumowanej „za licznikiem” – na miejscu przez odbiorców. Tymczasem aż około 3/4 całkowitej mocy fotowoltaiki w Polsce dają instalacje prosumenckie, a w niedzielne południe poziom autokonsumpcji generowanej przez domowych prosumentów był większy niż w dni robocze.

Farmy wiatrowe na dużych obrotach

Oprócz fotowoltaiki na wzmożonych obrotach działały też wczoraj elektrownie wiatrowe. W godzinach południowych pracowały z mocą ponad 5,4 GW. Mniejszą generację, na poziomie po około 0,3 GW, zapewniły elektrownie wodne i biomasowe.

Dzięki wzmożonej pracy OZE z mniejszą mocą mogły pracować elektrownie na węgiel brunatny (1,6 GW), elektrownie gazowe (1,3 GW) oraz generatory zasilane ropą (niecałe 0,3 GW). Całkowita generacja w niedzielne południe w polskiej elektroenergetyce wynosiła około 21–22 GW. W tym czasie OZE pokrywały ponad połowę krajowego miksu wytwarzania energii elektrycznej.

Jeszcze większy był udział OZE w pokryciu zapotrzebowania na energię w Polsce, które wczoraj w godzinach południowych wynosiło około 18 GW.

 

wykres pokazujący produkcję energii elektrycznej w Polsce w dniu 12 marca 2023 r.
Produkcja energii elektrycznej w Polsce w dniu 12 marca 2023 r. (dane w MW). Źródło: Energy.Instrat.pl

Ponad 22 GW zielonych mocy

Na koniec 2022 roku całkowita moc elektrowni w Polsce wynosiła według danych Agencji Rynku Energii około 60 GW, z czego moc konwencjonalnych elektrowni wynosiła ponad 36 GW.

Moc odnawialnych źródeł energii sięgała 22,6 GW i wzrosła w ubiegłym roku o ponad 5,7 GW. W ogólnej wartości największy udział miała fotowoltaika (12,19 GW). Na kolejnych miejscach znalazły się: elektrownie wiatrowe (8,25 GW), hydroelektrownie (0,97 GW), elektrownie biomasowe (0,96 GW) oraz biogazownie (0,27 GW).

REKLAMA

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach: