Koniec dotacji dla prosumentów z Mojego Prądu 4.0. Kolejna edycja zostanie rozszerzona

Koniec dotacji dla prosumentów z Mojego Prądu 4.0. Kolejna edycja zostanie rozszerzona
Pixabay

Nie ma już możliwości złożenia wniosku o dotację na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej lub magazynu energii w czwartej edycji programu Mój Prąd. Jest jednak dobra wiadomość. Wkrótce po zakończeniu naboru w Moim Prądzie 4.0 uruchomiona zostanie kolejna edycja tego kluczowego programu dla rozwoju energetyki prosumenckiej w Polsce.

Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zakończył nabór wniosków o dotację na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, magazynu energii elektrycznej lub ciepła oraz domowego systemu zarządzania energią w ramach czwartej edycji programu Mój Prąd. Powodem zamknięcia naboru jest wyczerpanie budżetu programu, który wyniósł 350 mln zł.

Nabór w Moim Prądzie 4.0 był prowadzony od kwietnia zeszłego roku i początkowo nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem w porównaniu do wcześniejszych edycji. Jego uruchomienie zbiegło się w czasie ze zmianami w zasadach rozliczeń prosumentów. Osoby składające wniosek o przyłączenie po 31 marca 2022 roku mogły wejść do nowego systemu rozliczeń w formie net-billingu, a stosowany wcześniej i uważany za korzystniejszy system opustów został dla nich zamknięty. To skutkowało spowolnieniem w inwestycjach prosumentów.

REKLAMA

Większa dynamika po podwyżkach

Jednak pod koniec zeszłego roku NFOŚiGW zdecydował się zwiększyć poziom dotacji z Mojego Prądu 4.0.

Najbardziej wzrosły dotacje na bateryjne magazyny energii elektrycznej. W efekcie od połowy grudnia można było otrzymać na zakup:

  • mikroinstalacji PV o mocy 2–10 kW: do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 7 tys. zł (wcześniej: 5 tys. zł),
  • magazynu energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh: do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 16 tys. zł (wcześniej: 7,5 tys. zł),
  • magazynów ciepła o pojemności co najmniej 20 litrów/dm3: do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 tys. zł (wysokość dotacji bez zmian),
  • systemu EMS/HEMS: do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 3 tys. zł (wysokość dotacji bez zmian).

Te zmiany weszły w życie w połowie grudnia 2022 roku. Jak wynika ze statystyk przekazanych portalowi Gramwzielone.pl przez NFOŚiGW, spowodowały one zwiększenie zainteresowania programem.

O ile od kwietnia do 15 grudnia wpłynęło 26 451 wniosków o dofinansowanie, o tyle od połowy grudnia do 13 marca Fundusz zarejestrował 31 056 wniosków.

Na 13 marca br. wypłacono z Mojego Prądu 4.0 łącznie 33 680 dotacji na kwotę 175,616 mln zł.

Wkrótce piąta edycja Mojego Prądu

Informując o zamknięciu naboru wniosków w czwartej edycji Mojego Prądu, NFOŚiGW zasygnalizował, że wkrótce uruchomi piątą edycję programu. Szczegóły na ten temat mają zostać przedstawione w najbliższą niedzielę.

Ewelina Steczkowska, rzecznik prasowy NFOŚiGW, w komentarzu dla portalu Gramwzielone.pl informuje, że nabór w Moim Prądzie 5.0  ruszy już w przyszłym miesiącu.

Kolejny nabór planowany jest już w kwietniu 2023 roku. Warunki udzielenia dofinansowania w MP5 będą bardzo zbliżone do warunków w MP4. Planowane jest z rozszerzenie dofinansowana o kolejne dodatkowe urządzenia – poinformowała nas Ewelina Steczkowska.

REKLAMA

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach: