REKLAMA
 
REKLAMA

NFOŚiGW dofinansuje budowę kotła na biomasę

NFOŚiGW dofinansuje budowę kotła na biomasę
fot. NFOŚiGW

Dwa miasta w województwie warmińsko-mazurskim przeprowadzą inwestycje związane z rozbudową, modernizacją i transformacją miejskiego ciepłownictwa. Otrzymały na ten cel łącznie ponad 27 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W Olecku powstaną nowe odcinki sieci ciepłowniczej oraz przyłącza i węzły cieplne. Pisz natomiast zainstaluje kocioł na biomasę i stworzy nową część sieci ciepłowniczej. Te inwestycje mazurskich miast uzyskały dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Przedsięwzięcia przeprowadzone zostaną w ramach programu „Ciepłownictwo Powiatowe”. Jego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw ciepłowniczych na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza.

REKLAMA

Umowy z przedstawicielami miast-beneficjentów programu NFOŚiGW podpisał 22 marca br.

Inwestycje w Olecku

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olecku, w którym 100 proc. udziałów ma gmina Olecko, planuje modernizację i rozbudowę sieci oraz przyłączy i węzłów cieplnych. Ma to poprawić efektywność dystrybucji ciepła w mieście.

Według projektu miasto zbuduje nową sieć cieplną o długości 1790 mb w technologii rur preizolowanych wraz z 14 przyłączami. Pozwoli to zlikwidować lokalne źródła ciepła opalane paliwem stałym. Do sieci cieplnej zostaną podłączone domy mieszkalne (jedno- i wielorodzinne) oraz budynki usługowe i użyteczności publicznej. Ponadto zmodernizowany zostanie odcinek już istniejącej sieci cieplnej wraz z dwoma przyłączami.

Całkowity koszt tej inwestycji to 6,9 mln zł. Fundusz przekaże ponad 2,8 mln zł dotacji i ponad 2,8 mln zł pożyczki, co łącznie pokryje 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, które wynoszą ponad 5,6 mln zł.

REKLAMA

Inwestycje w Piszu

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Piszu, którego 100-proc. udziałowcem jest gmina Pisz, zrealizuje dwie inwestycje w ramach dofinansowania z NFOŚiGW.

Pierwsza to uruchomienie kotła o mocy 5 MW opalanego biomasą w postaci zrębki drzewnej wraz z instalacją odzysku ciepła ze spalin w procesie kondensacji. Dodatkowo powstać ma układ magazynowania i podawania paliwa oraz system odprowadzania spalin i odpopielania.

Na ten projekt, wart w sumie ponad 24,9 mln zł, Pisz otrzyma z NFOŚiGW nieco ponad 10 mln zł dotacji i również ponad 10 mln zł pożyczki. Oba dofinansowania pokryją 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, które wynoszą prawie 20,2 mln zł.

Drugi projekt dotyczy budowy sieci ciepłowniczej do projektowanego osiedla „Wschód 2”. Ze środków NFOŚiGW zostanie sfinansowany pierwszy etap inwestycji. Przewiduje on budowę sieci o długości około 795 m pomiędzy istniejącą ciepłownią przy ul. Jagodnej w Piszu a terenem, na którym ma powstać nowe osiedle domów jedno- i wielorodzinnych.

Całkowity koszt projektu wynosi prawie 2 mln zł, a koszty kwalifikowane to ponad 1,6 mln zł. Fundusz przekaże ponad 665 tys. zł dotacji i prawie 946 tys. zł pożyczki. Obie kwoty pokryją 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Jak podkreśla NFOŚiGW, realizowane inwestycje mają tym większe znaczenie, że dotyczą transformacji ciepłownictwa w mazurskich miastach, licznie odwiedzanych przez turystów.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze
Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA