Tyle pieniędzy będzie można dostać na urządzenia objęte Moim Prądem 5.0

Tyle pieniędzy będzie można dostać na urządzenia objęte Moim Prądem 5.0
Wagner Co.

Nowa edycja programu Mój Prąd ma wystartować już w przyszłym miesiącu. Chociaż termin naboru i jego regulamin nie zostały jeszcze opublikowane, to NFOŚiGW przekazał więcej informacji o warunkach dofinansowania, jakie będzie można otrzymać w Moim Prądzie 5.0.

Czwarta edycja Mojego Prądu została zakończona dwa tygodnie temu, przed terminem wynikającym z regulaminu. Powodem było wyczerpanie budżetu. W naborze wpłynęło w sumie ponad 60 tys. wniosków o dotacje na łączną kwotę 404 mln zł.

Ogłaszając zakończenie Mojego Prądu 4.0, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekazał, że planuje wkrótce rozpocząć piątą edycję programu i że zostanie ona rozszerzona o pompy ciepła i kolektory słoneczne.

REKLAMA

Szczegółowe zasady piątej edycji Mojego Prądu nie są jeszcze znane, jednak wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski przekazał więcej informacji o wysokości dotacji, które będzie można w niej otrzymać.

Kwoty dotacji

Z wypowiedzi wiceszefa NFOŚiGW dla Polskiej Agencji Prasowej wynika, że w nowej edycji programu zostanie utrzymana dotychczasowa wysokość dotacji na urządzenia, które były objęte dofinansowaniem w czwartej edycji.

W Moim Prądzie 4.0 – po wprowadzonym w połowie grudnia 2022 roku podwyższeniu poziomu dofinansowania – dostępne były następujące kwoty:

  • na zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 2–10 kW: do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 7 tys. zł (wcześniej: 5 tys. zł),
  • na zakup magazynu energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh: do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 16 tys. zł (wcześniej: 7,5 tys. zł),
  • na zakup magazynów ciepła o pojemności co najmniej 20 litrów/dm3: do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 tys. zł (wysokość dotacji bez zmian),
  • na zakup systemu EMS/HEMS: do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 3 tys. zł (wysokość dotacji bez zmian).

W czwartej edycji Mojego Prądu NFOŚiGW przyjął – oprócz wniosków o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne – około 2,3 tys. wniosków o dofinansowanie na zakup i montaż magazynów energii elektrycznej i około 2,7 tys. wniosków na magazyny ciepła. Ponadto około 2 tys. wniosków dotyczyło systemów zarządzania energią.

Dotacje na pompy ciepła i kolektory słoneczne

W piątej edycji Mojego Prądu oprócz wskazanych urządzeń dofinansowanie ma objąć też urządzenia grzewcze – pompy ciepła i kolektory słoneczne.

NFOŚiGW chce, aby w Moim Prądzie wysokość dotacji na pompy ciepła odpowiadała wysokości dotacji na te urządzenia udzielanych w podstawowym progu dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Byłoby to maksymalnie: 4,4, tys. zł dla pomp ciepła typu powietrze-powietrze, do 12,6 tys. zł dla pomp ciepła powietrze-woda bez podwyższonej efektywności, do 19,4 tys. zł dla pomp ciepła powietrze-woda o podwyższonej efektywności, do 28 tys. zł, jeśli beneficjent Mojego Prądu zdecydowałby się na zakup i montaż pompy gruntowej.

Natomiast dotacja na kolektory słoneczne ma sięgać 3,5 tys. zł.

Maksymalnie na wszystkie urządzenia objęte Moim Prądem 5.0 będzie można otrzymać dotację wynoszącą 58 tys. zł.

REKLAMA

Z wypowiedzi Pawła Mirowskiego wynika, że nabór wniosków w piątej edycji Mojego Prądu może się rozpocząć w drugiej połowie kwietnia. Nie jest jeszcze znany budżet. Ta kwestia – jak również finalne poziomy dotacji – ma czekać na zatwierdzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

To, na co już się umówiliśmy, to stały monitoring programu wynikający z już złożonych wniosków. Jeśli będziemy widzieli, że dochodzimy do granicy dostępnych środków, to chcemy płynnie je zwiększać. Nabór w Moim Prądzie ma być ciągły – powiedział Paweł Mirowski w wypowiedzi cytowanej przez PAP.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach: