REKLAMA
 
REKLAMA

Wiatrowo-fotowoltaiczna hybryda dla prosumenta

Wiatrowo-fotowoltaiczna hybryda dla prosumenta
Airturb

Holenderski start-up Airturb opracował niewielki system generujący energię jednocześnie za pośrednictwem słońca i wiatru. Urządzenie nadaje się zarówno do włączenia do sieci, jak i do współpracy z magazynem energii w trybie off-grid.

Airturb Model One to hybrydowy zestaw do produkcji energii. Składa się z turbiny wiatrowej z pionową osią obrotu o maksymalnej mocy 300 W, czterech małych modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 30 W, oraz inwertera konwertującego prąd stały na przemienny o maksymalnej mocy 500 W. Moduły fotowoltaiczne są osadzone w prefabrykowanej konstrukcji.

Dwa źródła w jednym

Założyciele start-upu postanowili za pomocą jednego systemu umożliwić generowanie czystej energii elektrycznej z dwóch źródeł – wiatru i słońca. Cztery małe moduły PV są umieszczone na specjalnej podstawie tuż obok pionowej osi turbiny wiatrowej. Pewne wątpliwości może budzić tak bliska lokalizacja modułów fotowoltaicznych względem turbiny, jeżeli weźmiemy pod uwagę zacienienie, które okresowo będzie przez turbinę generowane. Na stronie Airturb brakuje jednak informacji o ewentualnym wpływie zacienienia na pracę fotowoltaiki.

REKLAMA

Podstawa sytemu jest wykonana ze stali ocynkowanej i materiałów gumowych. Jej wymiary to 1140 x 1140 x 20 mm przy masie 35 kg. Na podstawie ułożone są cztery monokrystaliczne moduły Eco Line ES30M36 niemieckiego producenta Enjoy Solar. Jednak przedstawiciele start-upu wspominają, że w przyszłości będzie można zamontować także inne moduły.

Turbina wiatrowa będąca jednym ze źródeł wytwórczych ma wymiary 1800 x 1140 x 1140 mm i waży 70 kg. Może pracować w gradiencie temperatur od -25 do 60 st. C.

Z kolei inwerter DualVolt, który także jest integralną częścią zestawu, mierzy 540 x 430 x  139 mm i waży 25 kg. Można go zamontować w odległości do 25 m od jednostki wytwórczej.

Za ciężki na dach?

Cały system, obejmujący turbinę, moduły, konstrukcję oraz ewentualny dodatkowy balast, stanowi obciążenie 131 kg/m2. Jest to istotne w kontekście jego potencjalnego montażu na dachach. Dla porównania klasyczna instalacja fotowoltaiczna bazująca na systemie balastowym niesie ze sobą obciążenie rzędu około 60 kg/m2. Z kolei obciążenie takiej samej fotowoltaiki, lecz wybudowanej przy użyciu systemu zgrzewanego zamiast balastowego, nie przekracza 20 kg/m2.

Airturb Model One może pracować zarówno w trybie sieciowym, jak i w trybie off-grid, czyli bez podłączenia od sieci elektroenergetycznej, a w zamian za to w połączeniu z magazynami energii. Start-up ma już na swoim koncie realizacje, w których połączono kilka zestawów w jedną większą elektrownię. Przykładową instalację wybudował w Rotterdamie.

Zestaw można zamawiać za pośrednictwem strony internetowej producenta. Jego koszt wynosi 4235 euro (około 19,6 tys. zł). Czas dostawy wynosi od 10 do 12 tygodni w zależności od regionu.

Radosław Błoński

REKLAMA

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

REKLAMA
Komentarze

Pomysł świetny. Realizacja fatalna. Cień na panelach i bardzo słaba turbina.

Ekspert OZE, fizyk 12-05-2023 13:44

Szkoda tylko, że źródło wiatrowe rzca cień na PV zmniejszając tym samym produkcję z PV. Fajna zabawka dla dzieci.

Pomijam już fakt, o którym wspominają koledzy poniżej. Dodam tylko że na takich wysokościach na jakie projektowane są te turbiny praktycznie nie ma wiatru. I nie mam tutaj namyśli tego „odczuwalnego” powiewu przez człowieka. Chodzi o wiatr który będzie w stanie napędzić to śmigło tak by generowało moc nominalną. Ogólne rzecz biorąc NIEdziałająca zabawka dla dzieci.

Adam instalator 12-05-2023 16:04

WOW – Ale fachowcy, panele pod turbiną. Spore zacienienie.
A to nie dało się panele umieścić nad turbiną ?
I do tego ta cena za 500W – 20.000zł.

Za 20.000zł to u nas można kupić turbinę 3kW z inwerterem ON-GRID.

Nie podali wpływu zacienienia na palenie? Acha, czyli kolejne guano.

20tys. Zł za 500w.. przecież to się zażycia jednego człowieka nigdy nawet nie zwróci..

Twoje imię/nick 12-05-2023 23:47

Rewolucja zastrzeżona dla bogatych. To raz. Dwa. Nic z tego jeśli mieszkasz na terenie Parku krajobrazowego. Tam żadnych turbin stawiać nie można. Innymi słowy masz park, to albo płacisz haracz Zakładowi energetycznemu, albo kopcisz węglem. Żeby nadać klimatu w Parku

Dajcie już żyć

Startup nastawiony na wyciągnięcie kasy od inwestorów. Żaden szanujący się inżynier nie zaproponuje pionowej turbiny wiatrowej wiedząc, że najwydajniesza jest turbina standardowa, z trzema łopatami. Do tego, żaden projektant PV nie zaproponowałby umieszczenia paneli tak, aby były ciągle w zacienieniu, wystarczy przecież jedno ogniwo w cieniu żeby wyłączyc cały panel. Projekt tej firmy jest po prostu IDIOTYCZNY, śmiem twierdzić że to scam.

Za darmo biorę, ewentualnie około 1000zł dam i ani 1zł więcej nie jest to warte🤷‍♂️

Jak się można skontaktować z wami?

Kicha . Kicha i jeszcze raz kicha .. Qurwa nie mogli zbudować tych smigieł z paneli ? Kręciły by się to ciągle by coś ładowało do tego chłodzone itd .. A przewody rozwiązać na podstawie ładowania indukcyjnego ..Fizycznie do ogarnięcia ..Ale naukowcy to lewackie studenciaki co z rzeczywistością słabo mają do czynienia

Przy huraganie odleci ho-ho-ho i spadając narobi poważnych szkód.

Mam 1000 razy lepszy pomysł. Prąd po 30 gr przez całą dobę i wszystko ekologiczne

Co to za bzdura? Fejk? Przecież turbina przez 100% czasu zasłania jakiś panel fotowoltaiczny….
Ktoś chce to kupić?

w Polsce sporo firm z kapitałem holenderskim to kupi. po co tu płacic podatki jak można dodatkowo wytransferować zyski do macierzy , a jeszcze pewnie dostaną nasze dofinansowanie .

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA