REKLAMA
 
REKLAMA

Magazyn energii 3 w 1 dla fotowoltaiki balkonowej

Magazyn energii 3 w 1 dla fotowoltaiki balkonowej
źródło: indiegogo.com

Niemiecka firma Sonnenrepublik opracowała ciekawy magazyn energii elektrycznej, który m.in. eliminuje konieczność zakupu mikroinwerterów do fotowoltaiki balkonowej. Urządzenie ma trzy zasadnicze funkcje.

W ostatnich latach fotowoltaika balkonowa w Niemczech rozwija się intensywnie, co jest niewątpliwie skutkiem rządowych dotacji do tego typu inwestycji. Wpływ na to ma również duża dostępność na rynku niemieckim firm oferujących instalację tego typu systemów.

Jak wskazuje założyciel Sonnenrepublik Oliver Lang, fotowoltaika balkonowa ma wiele zalet, do których należą m.in. niska cena zakupu i brak problemów związanych z rejestracją oraz przyłączeniem systemów do operatora sieci. Podkreśla jednocześnie, że użytkownicy PV na balkonie nie mogą liczyć na wynagrodzenie za nadwyżki niewykorzystanej energii – w przeciwieństwie do właścicieli tradycyjnych instalacji PV, którzy mogą wprowadzać nadwyżki energii do publicznej sieci.

REKLAMA

Zatem balkonowy system fotowoltaiczny jest opłacalny wtedy, gdy użytkownik wykorzystuje na miejscu niemal w całości wyprodukowaną energię. Problem polega na tym, że w większości gospodarstw domowych okres największej produkcji energii elektrycznej z domowego systemu PV przypada na czas, gdy domowników nie ma w domu.

Na problemy magazyn energii

Jako rozwiązanie tego problemu Sonnenrepublik proponuje wdrożenie systemu magazynowania energii Trios. Nazwa urządzenia pochodzi od sformułowania Triple Operation System – Potrójny System Operacyjny.

Jak podaje Sonnenrepublik, Trios może pełnić trzy funkcje. Pierwsza z nich polega na magazynowaniu energii elektrycznej produkowanej przez panele fotowoltaiczne. Druga – na możliwości awaryjnego zasilenia domu w sytuacji zaniku napięcia w sieci od strony operatora. Trzecia funkcja to przenośny powerbank, którym Trios może stać się dzięki wyposażeniu go w dodatkowe gniazda, umożliwiające np. naładowanie podstawowych urządzeń w ogrodzie. Trios ma wbudowane m.in. gniazdo samochodowe 12 V, dwa porty USB typu A, jeden port USB typu C, a także gniazdo Power Delivery oferujące moc do 60 W.

Osobny mikroinwerter niepotrzebny

W ramach podstawowej (pierwszej) funkcjonalności Trios stanowi swoisty łącznik pomiędzy modułami fotowoltaicznymi na balkonie a standardowym gniazdem Schuko. Jak podkreśla Sonnenrepublik, nie ma potrzeby nabywania dodatkowego inwertera, który miałby być podłączony bezpośrednio do modułów, ponieważ Trios wyposażony jest w zintegrowany mikroinwerter, który przejmuję tę funkcję.

REKLAMA

Urządzenie niemieckiej firmy ma wyróżniać się przede wszystkim tym, że zwiększa poziom autokonsumpcji dzięki magazynowaniu energii i wypuszczaniu do domowej sieci na bazie regulowanych profili obciążenia. Użytkownik może je dostosowywać za pośrednictwem aplikacji, komputera lub bezpośrednio na urządzeniu. Taka optymalizacja, analogiczna do obciążenia podstawowego, zdaniem Sonnenrepublik jest rzadko spotykana w przypadku systemów magazynowania energii dla fotowoltaiki balkonowej.

Dwa modele

Sonnenrepublik zamierza na razie skupić się na produkcji dwóch modeli banków energii różniących się pojemnością baterii. Trios M będzie oferował 1100 Wh pojemności, a jego większy odpowiednik Trios L ma mieć 2200 Wh pojemności.

Wymiary urządzenia to – niezależnie od pojemności – 390 x 340 x 190 mm, a masa wynosi 13 kg. Producent przewiduje żywotność swojego produktu na 20 lat, zamierza udzielać gwarancji na pięć lat.

Sugerowana cena za magazyn o pojemności 1100 Wh to 1299 euro (około 5848 zł). Jednostka o pojemności 2200 Wh ma kosztować 2099 euro (około 9445 zł).

Sonnenrepublik przewiduje, że przy odpowiednim profilu autokonsumpcji Trios może zwrócić się w okresie od czterech do sześciu lat, co – jak podaje – stanowi bardzo dobry wynik w porównaniu z większością systemów magazynowania energii elektrycznej dostępnych na rynku, które zwracają się w ciągu 12–15 lat.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Czyli żeby zmagazynować energię o wartości kilkudziesięciu groszy musimy wydać prawie 6 koła. To nie ma się prawa zwrócić w przewidywalnej przyszłości.

a może jakieś dotacje pojawią się w PL na fotowoltaikę balkonową?
Mój prąd był od 2kwp, tutaj potrzeba jakiegoś wsparcia dla mocy 400 Wp i więcej.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA