REKLAMA
 
REKLAMA

Stoen Operator zbudował stację elektroenergetyczną za 27 mln zł

Stoen Operator zbudował stację elektroenergetyczną za 27 mln zł
fot. Stoen Operator

Dostawca energii elektrycznej do ponad miliona klientów w Warszawie i okolicach włączył do swojej sieci nowoczesną stację RPZ 110 kV.

Na terenie gminy Sękocin uruchomiony został nowoczesny rozdzielczy punkt zasilania (RPZ). Stacja RPZ 110 kV jest elementem planu inwestycyjnego przyjętego przez stołeczny Stoen Operator na rok 2023. Jak zapewnia spółka, jest jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Stoen Operator należy do międzynarodowej Grupy E.ON. Na inwestycje energetyczne, w tym rozwój sieci i infrastruktury, spółka przeznaczy w tym roku około 500 mln zł.

REKLAMA

Strategiczne punkty energetyczne

Oddana właśnie do użytku nowa stacja RPZ 110kV znajduje się na terenie przylegającej do stolicy gminy Sękocin.

– Rozdzielczy Punkt Zasilania 110 kV, który włączamy w naszą infrastrukturę sieci wysokiego napięcia, jest  bardzo ważnym punktem energetycznym – mówi Robert Stelmaszczyk, prezes zarządu Stoen Operator SA. – Obiekt ten uruchamiamy po krótkiej, 18-miesięcznej  budowie. Takie stacje wysokiego napięcia pozwalają nie tylko na niezawodne dostawy energii, ale i przyłączanie nowych, dużych odbiorców, dzięki którym koszty sieci mniej obciążają obecnych klientów.

Jak podaje przedstawiciel firmy, wartość inwestycji to 27 mln zł.

REKLAMA

Stacja w Sękocinie wyposażona jest w dwie nowoczesne, wnętrzowe rozdzielnice typu GIS 110 kV z 10 polami, co ma podnosić niezawodność działania. Zastosowano również dodatkowy system zabezpieczeń, który ma podwyższać poziom bezpieczeństwa nie tylko stacji, ale też całego obszaru sieciowego.

Inwestycje w sieci

W marcu br. Stoen Operator informował o pozyskaniu środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rozwój swojej sieci elektroenergetycznej. Celem była zwłaszcza rozbudowa sieci dystrybucyjnej na terenie dzielnicy Wawer.

Projekt obejmuje dwa kluczowe elementy: budowę stacji RPZ Falenica oraz zainstalowanie systemu monitoringu DGA na transformatorach 110/15 kV na budowanej stacji i w czterech innych obiektach.

Wartość dofinansowania wyniosła 19 mln zł, a całkowity koszt inwestycji szacowany był na 32,7 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA