REKLAMA
 
REKLAMA

W Polsce średnia cena energii wyższa o 30 proc. niż w strefie UE

W Polsce średnia cena energii wyższa o 30 proc. niż w strefie UE
fot. Sergi Dolcet Escrig/Unsplash

W czerwcu br. średnia cena energii elektrycznej na rynku SPOT w krajach Unii Europejskiej wzrosła o ponad 12 proc. względem zanotowanej w maju. Cena w Polsce na tym rynku w ubiegłym miesiącu była wyższa od średniej unijnej o ponad 30 proc.

Comiesięczna analiza średnich cen energii w Unii Europejskiej, przygotowana przez Energy Solution, pokazuje wzrosty na rynku SPOT i niewielki spadek dla kontraktu terminowego (BASE Y-24). Sytuację komentuje Krzysztof Mazurski, dyrektor Działu Portfolio Management Energy Solution.

Sytuacja na rynku SPOT

Ze zgromadzonych danych wynika, że w czerwcu średnia cena energii na rynku SPOT w UE wyniosła 90,92 euro/MWh, co było wzrostem o 12,3 proc. w stosunku miesiąc do miesiąca (m/m). W tym samym czasie w Polsce cena ta wyniosła 119,83 euro/MWh – o około 12 proc. więcej niż w maju i o ponad 30 proc. więcej niż średnia dla całej strefy UE.

REKLAMA

 

Ceny energii w UE na rynku SPOT w czerwcu - wykres
źródło: Energy Solution

 

Jak wskazuje ekspert z Energy Solution, w czerwcu nastąpił wzrost na większości istotnych rynków towarowych w Europie. Liderem zwyżek cen był hurtowy rynek gazu ziemnego o bliskim horyzoncie dostaw (kontrakty miesięczne +35 proc. według cen zamknięcia ostatnich dni czerwca i maja). Także rynek węgla kamiennego w Europie odnotował istotne wzrosty (indeks API2, +24 proc.). Relatywnie najmniejsza zmiana nastąpiła na rynku uprawnień do emisji (+11 proc.).

REKLAMA

Polski rynek spotowy rozliczył się ceną 536 zł/MWh wobec 480 zł/MWh w maju (+12 proc.). Choć Polska była po raz pierwszy w tym roku tak wyraźnym liderem wysokich cen dla rynku dnia następnego, to przesunięcie relacji średnich w ujęciu miesięcznym było zbliżone do całego koszyka porównawczego innych obszarów cenowych – komentuje Krzysztof Mazurski.

Analiza danych wykazała, że pierwsza część miesiąca charakteryzowała się w Polsce niskim obłożeniem pracy elektrowni konwencjonalnych – ze względu na dobre warunki atmosferyczne i wysoką dostępność źródeł wytwórczych. W efekcie pierwsza połowa czerwca rozliczyła się ceną 440 zł/MWh. Trudniejsza była druga połowa miesiąca, głównie ze względu na wyższy poziom odstawień jednostek wytwórczych i trudniejsze warunki meteorologiczne. Uśredniona cena tego okresu wyniosła 632 zł/MWh.

Sytuacja na rynku terminowym

W czerwcu średnia cena energii w UE dla kontraktu terminowego (BASE Y-24) osiągnęła wartość 130,72 euro/MWh i było to o 1,4 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. W Polsce zanotowano średnią cenę BASE Y-24 na poziomie 149,5 euro/MWh (662 zł/MWh), tj. o około 5,6 proc. niższą od majowej, która wyniosła 701 zł/MWh.

 

Ceny energii w UE na rynku terminowym w czerwcu - wykres
źródło: Energy Solution

Jak wskazuje ekspert, dla polskiego rynku istotne było znaczące ograniczenie aktywności w zakresie obrotu gwarancjami pochodzenia. Wyniknęło ono ze zmian proponowanych przez ustawodawcę i spekulacji na temat ewentualnego przedłużenia ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej na kolejny rok dostaw. Komisja Europejska jednak zachęca do stopniowego od mechanizmów interwencyjnych wprowadzonych w związku z rosnącymi cenami surowców i mediów.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Wystarczy opuścić UE i będziemy mieli cenę bez opłaty emisyjnej wielokrotnie niższą niż średnia w UE a wynoszącą ok. 40-45 euro/MWh.

Dopóki będą rządzić złodzieje z tabunem gamoni (których jedynym zadaniem jest wyciąganie kasy na jedynie słuszną partyję) w spółkach skarbu państwa ceny nie spadną. Nie po to stado pasie się na państwowym żeby odejmować sobie od koryta.UE nie ma nic do rzeczy.

@jasiek

Wystarczy zmienić rząd bandy złodziei z Pisu.

Wystarczy dopuści Tuska do władzy a będzie tak jak za czasów kiedy PO
Fotowoltaika rozkwitała były programy i dotacje i budowa jakiś 6GW fotowoltaiki Nie wspomnę o budowych autostrad zbuduj i zapłać

Makton – roczna produkcja z wiatru za PO w 2015 r. to 7184 GWh obecnie 18305 GWh czyli ok. 2,5 razy więcej. Roczna produkcja z fotowoltaiki za PO w 2015 r. to 73 GWh obecnie 9297 GWh czyli ok. 127 razy więcej.

@jasiek: ale inne kraje mają taniej wliczając opłatę emisyjną…!?

Wystarczy by PIS nie kradł i nie obciążał nas alimentami za cudze bachory.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA