Rekordowy wzrost ceny gwarancji pochodzenia energii odnawialnej

Rekordowy wzrost ceny gwarancji pochodzenia energii odnawialnej
Pixabay

W Sejmie procedowana jest nowelizacja ustawy Prawo energetyczne zawierająca regulacje, które mogą negatywnie wpłynąć na rynek gwarancji pochodzenia. Tymczasem średnia miesięczna cena gwarancji pochodzenia w maju osiągnęła rekordowy poziom.

Po pewnej stabilizacji ceny gwarancji pochodzenia energii odnawialnej – na poziomie około 10–13 zł/MWh w pierwszych miesiącach tego roku – w maju nastąpił duży skok wartości gwarancji na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Jej średnia miesięczna cena wzrosła w stosunku do ceny z kwietnia niemal dwukrotnie.

W kwietniu średnia miesięczna cena gwarancji pochodzenia na TGE wyniosła 10,93 zł, nieznacznie malejąc – o 0,07 zł – w porównaniu do średniej ceny z marca.

REKLAMA

Natomiast w maju średnia cena gwarancji pochodzenia wzrosła do 20,21 zł/MWh. Tymczasem jeszcze przed rokiem – w maju 2022 – za gwarancje na TGE płacono średnio 4,38 zł/MWh.

Duży wzrost liczby transakcji

W maju wolumen obrotu gwarancjami pochodzenia na TGE wyniósł 2 900 952 MWh i był niższy od wolumenu z kwietnia (3 734 846 MWh) i marca br. (5 869 565 MWh).

Wyraźnie wzrosła natomiast liczba transakcji. W maju było ich 6160, podczas gdy w kwietniu wolumen transakcji wyniósł 2771, a w marcu br. było ich 2635.

Na koniec maja w prowadzonym przez TGE Rejestrze Gwarancji Pochodzenia (RGP) było 1936 członków, czyli o 79 więcej niż miesiąc wcześniej. Od początku tego roku liczba podmiotów znajdujących się w rejestrze wzrosła o 318.

REKLAMA

Wkrótce zmiany w prawie

Gwarancje pochodzenia energii stanowią instrument, który ma umożliwić ujawnienie i poświadczenie odbiorcy końcowemu, że określona ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej lub sieci przesyłowej została wytworzona z OZE lub w procesie wysokosprawnej kogeneracji.

Spore zmiany w zakresie handlu gwarancjami pochodzenia przewiduje najnowszy projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, który w ubiegłym miesiącu został zatwierdzony przez Radę Ministrów i trafił do Sejmu.

Nowe przepisy mają między innymi rozszerzyć możliwość wydania gwarancji pochodzenia na takie rodzaje i nośniki energii jak biometan, ciepło lub chłód, biogaz albo biogaz rolniczy. Zmiany w ustawie o OZE w zakresie gwarancji pochodzenia zakładają także ułatwienie handlu transgranicznego.

Więcej na ten temat w artykule: Ceny gwarancji pochodzenia minimalnie spadły. Wkrótce zmiany w przepisach.

Wytwórcy energii odnawialnej stracą część przychodów?

To jednak niejedyne zmiany, których mogą się spodziewać podmioty działające na rynku gwarancji pochodzenia. W Sejmie trwają prace nad kolejnym projektem nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, w którym pojawiła się poprawka zakładająca odebranie wytwórcom energii odnawialnej części przychodów ze sprzedaży gwarancji pochodzenia. Więcej na ten temat w artykule: Rząd chce sięgnąć do kieszeni producentów energii odnawialnej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.