Potężna suma wesprze zieloną transformację

Potężna suma wesprze zieloną transformację
Pixabay - Gerd Altmann

Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) przeznaczyła rekordową kwotę na rzecz finansowania czystej energii w ramach planu przemysłowego Zielonego Ładu.

Na niedawnym posiedzeniu Europejskiego Banku Inwestycyjnego podjęta została decyzja o zwiększeniu środków przeznaczonych na realizację projektów związanych z planem REPowerEU – do 45 mld euro. Dodatkowe środki finansowe zwiększają o połowę dotychczasowe wsparcie finansowe EBI na rzecz inwestycji w czystą energię. Jesienią 2022 roku na ten cel przeznaczona została kwota 30 mld euro.

Grupa EBI rozszerzy także wsparcie na rozbudowę infrastruktury niezbędnej do wytwarzania nowoczesnych technologii i produktów neutralnych emisyjnie. Zatwierdzony właśnie pakiet ma ułatwić realizację celów nakreślonych przez Komisję Europejską w planie przemysłowym Zielonego Ładu.

REKLAMA

Jakie projekty otrzymają wsparcie?

Rada Dyrektorów EBI zatwierdziła także przekazanie 10 mld euro na realizację projektów w dziedzinie energetyki, innowacji, inwestycji biznesowych i edukacji oraz na odbudowę infrastruktury wodociągowej w Turcji, która ucierpiała w trzęsieniu ziemi.

Wśród kolejnych sektorów objętych wsparciem znajdą się m.in.:

REKLAMA

  • technologie fotowoltaiczne i termiczno-fotowoltaiczne,
  • morska i lądowa energetyka wiatrowa,
  • akumulatory i magazynowanie energii,
  • pompy ciepła i technologie geotermalne,
  • elektrolizery i ogniwa paliwowe,
  • zrównoważone instalacje biogazowe,
  • systemy wychwytywania i składowania dwutlenku węgla,
  • technologie sieci elektroenergetycznych.

Wsparcie obejmie też inwestycje związane z wydobyciem, przetwarzaniem i recyklingiem surowców krytycznych istotnych dla powyższych sektorów. Dodatkowe środki przekazane do 2027 roku pozwolą uruchomić inwestycje o łącznej wartości ponad 150 mld euro w wybranych sektorach unijnej gospodarki.

Rada Dyrektorów EBI zatwierdziła również nowe kredyty w wysokości 10 mld euro na realizację rozmaitych projektów. Sfinansować będzie z nich można budowę nowych elektrowni wiatrowych i słonecznych w Hiszpanii i Austrii, modernizację sieci energetycznej we Włoszech oraz budowę gigafabryki akumulatorów do pojazdów elektrycznych we Francji.

Ponadto zatwierdzony został kompleksowy pakiet wsparcia o wartości 400 mln euro, którego celem jest odbudowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i kanalizacji deszczowej oraz przywrócenie podstawowych usług komunalnych w miastach południowo-wschodniej Turcji, które ucierpiały w wyniku lutowego trzęsienia ziemi.

Jeśli chodzi o działania poza UE, Rada zatwierdziła finansowanie nowego wzajemnego połączenia energetycznego między Ekwadorem a Peru oraz usprawniła procedury finansowania niewielkich projektów w dziedzinie czystej energii i zielonej transformacji w całej Afryce.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.