Rozświetlamy Polskę. Startuje dofinansowanie na wymianę oświetlenia

Rozświetlamy Polskę. Startuje dofinansowanie na wymianę oświetlenia
Grzegorz Piechowiak. Fot Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Dzisiaj rozpoczyna się nabór wniosków o dofinansowanie w rządowym programie Rozświetlamy Polskę. Pieniądze z niego będzie można przeznaczyć na wymianę oświetlenia ulicznego, które w całym kraju zużywa rocznie kilka terawatogodzin energii elektrycznej.

Celem programu Rozświetlamy Polskę jest przyspieszenie modernizacji oświetlenia dróg na terenie kraju poprzez wymianę lamp na energooszczędne oświetlenie LED. Ma ono być zsynchronizowane z systemami optymalizującymi wykorzystanie energii.

Jak podkreśla autor programu – Ministerstwo Rozwoju i Technologii – nowoczesne oprawy, które będą montowane nad drogami, oferują możliwość dostosowania natężenia światła, co ma zapewnić lepszą widoczność i zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników dróg. Zastosowanie rozwiązań w zakresie inteligentnego sterowania to także polepszenie jakości oświetlenia.

REKLAMA

Założenia programu ogłosił wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak. Jak podkreślił, oświetlenie typu LED charakteryzuje się długą żywotnością i niskim zużyciem energii. Zmiana opraw pomoże więc samorządom wygenerować oszczędności, które będzie można przeznaczyć na realizację innych projektów.

Wprowadzenie nowoczesnego oświetlenia to możliwość wykorzystania sieci do przesyłu danych, internetu rzeczy, monitoringu zanieczyszczenia powietrza, montowania urządzeń do nadzoru ruchu i miejsc parkingowych oraz montowania prostych stacji ładowania pojazdów. To może być początek rewolucyjnych zmian, które pozwolą na stworzenie prawdziwego Smart City nawet w najmniejszej gminie w Polsce – ocenił Grzegorz Piechowiak.

Dofinansowanie do 80 proc.

Z dofinansowania mogą skorzystać gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie i wiejskie oraz związki międzygminne.

Wysokość dofinansowania może stanowić 80 proc. wartości inwestycji przy wkładzie własnym gminy na poziomie 20 proc. Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką będzie mogła wnioskować gmina, wynosi 4 mln zł.

REKLAMA

Na realizację programu Rozświetlamy Polskę rząd chce przeznaczyć około 1 mld zł.

Nabór zostanie przeprowadzony w ramach dziewiątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, którego operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Nabór wniosków potrwa jedynie do 18 września br.

Terawatogodziny energii

Według szacunków Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Polsce działa około 3,4 mln opraw oświetlenia drogowego. Większość z nich to nadal energochłonne oświetlenie sodowe o mocy od 50 do 400 W.

Według danych resortu rozwoju na potrzeby oświetlenia zużywane są około 3 TWh energii elektrycznej rocznie. Wdrożenie inwestycji dofinansowanych z programu Rozświetlamy Polskę ma sprawić, że zużycie energii na potrzeby oświetlenia ulicznego zostanie zredukowane o około 1,58 TWh w skali roku. Dodatkową korzyścią będzie redukcja emisji CO2 o około 1,3 mln ton rocznie.

Technologia oświetlenia LED charakteryzuje się niższym zużyciem energii w porównaniu do oświetlenia tradycyjnego. Pozwala to na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z rachunkami za energię elektryczną. Lampy LED mają również dużo dłuższą żywotność niż tradycyjne źródła światła. To z kolei przyczyni się do obniżenia kosztów ponoszonych przez gminy na utrzymanie i konserwacje oświetlenia – informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.