REKLAMA
 
REKLAMA

140 mln euro na wsparcie innowacji w sektorze cleantech

140 mln euro na wsparcie innowacji w sektorze cleantech
Marcin Wasilewski, CEO InnoEnergy Central Europe

W ramach niepublicznej emisji akcji EIT InnoEnergy pozyskał 140 mln euro kapitału. Wśród inwestorów pojawiły się nowe podmioty, w tym Grupa Reanult i Stena Recycling.

EIT InnoEnergy poinformował o zakończeniu emisji akcji w ramach oferty private placement. Spółce udało się uzyskać ponad 140 mln euro. W akcje zainwestowali zarówno dotychczasowi akcjonariusze, jak i zupełnie nowe firmy. Do tych ostatnich należą: Societe Generale, Santander CIB, PULSE – CMA CGM Energy Fund, Grupa Renault, Stena Recycling i NIIT. Po raz kolejny natomiast w InnoEnergy postanowili zainwestować: Siemens Financial Services, Schneider Electric, Capgemini, Grupa Volkswagen, ING, Koolen Industries, Grupa IDEC oraz Engie.

Współpraca z EIT InnoEnergy jest odzwierciedleniem naszej strategii, która zakłada przyspieszenie transformacji energetycznej w całej Europie – skomentował Mark Weustink, Head of Sustainable Investments w ING  InnoEnergy z powodzeniem wspiera finansowo, strategicznie i operacyjnie innowacyjne start-upy w realizacji ich ambicji rozwojowych. Jego ekosystem umożliwia także wymianę wiedzy między spółkami portfelowymi, inwestorami, uczelniami wyższymi i decydentami w UE. Dzięki InnoEnergy zrównoważone firmy mogą w znaczący sposób przyczynić się do dekarbonizacji Europy, m.in. poprzez zwiększanie produkcji baterii i opracowywanie rozwiązań dla branż, w których obniżenie emisji jest szczególnym wyzwaniem, takich jak przemysł metalurgiczny. 

REKLAMA

200 spółek w portfelu – i będzie więcej

InnoEnergy zamierza pozyskane środki przeznaczyć na zwiększenie potencjału inwestycyjnego w nowe spółki i dalszy rozwój dotychczasowych 200 spółek portfelowych. Chce też przyspieszyć wprowadzanie na rynek nowych podmiotów przemysłowych (company builders) i wzmocnić ekspansję w USA.

Nowa emisja akcji InnoEnergy zakończyła się sukcesem. Do grona naszych inwestorów dołączyli nowi globalni gracze, a kilku dotychczasowych akcjonariuszy zwiększyło swoje zaangażowanie. Pozyskane przez nas środki pozwolą podwoić nasz dotychczasowy potencjał inwestycyjny. Transformacja energetyczna nabiera tempa w Europie i na świecie, a w wielu zachodnich gospodarkach obserwujemy przyspieszenie reindustrializacji. To szansa dla InnoEnergy, naszych spółek portfelowych i partnerów z naszego ekosystemu – zaznacza Marcin Wasilewski, CEO InnoEnergy Central Europe.

Inwestycje w sektor czystych technologii

Specyfika działania InnoEnergy polega na inwestowaniu w innowacyjne technologie i zespoły z sektora cleantech na wczesnym etapie ich rozwoju. W zdecydowanej większości wymagają one znaczącego dokapitalizowania na początku. Wsparcie InnoEnergy jako inwestora pozwala przyspieszyć wdrożenie technologii, obniżyć ryzyko i usprawnić procesy we wspieranych spółkach. Jest to możliwe dzięki stworzeniu ekosystemu ponad 1,2 tys. partnerów.

REKLAMA

Jak podaje InnoEnergy, ekosystem gromadzi firmy przemysłowe o różnej skali, inwestorów publicznych i prywatnych, fundusze kapitałowe i dłużne, uczelnie wyższe, ośrodki badawcze oraz instytucje publiczne. Od maja ubiegłego roku do grona tego należy np. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii (PORT).

Inicjatywa InnoEnergy powstała w 2010 r. i jest wspierana przez Europejski Instytut Innowacji (EIT). To niezależna jednostka Unii Europejskiej, założona w celu wzmacniania innowacji i przedsiębiorczości w Europie. Od momentu powstania InnoEnergy przeanalizował ponad 7 tys. start-upów, a spółki z jego portfolio wprowadziły na rynek ponad 300 produktów i złożyły ponad 370 wniosków patentowych. Obecnie portfolio InnoEnergy obejmuje 200 spółek o łącznym potencjale uzyskania do 2030 r. przychodów na poziomie 110 mld euro.

InnoEnergy jest zaangażowane w trzy strategiczne europejskie inicjatywy: European Battery Alliance (EBA), European Green Hydrogen Acceleration Centre (EGHAC) i European Solar Photovoltaic Industry Alliance (ESI).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA