EIT InnoEnergy inwestuje w sektor bateryjny w Europie Środkowej

EIT InnoEnergy inwestuje w sektor bateryjny w Europie Środkowej
Prime Batteries Technology

EIT InnoEnergy od lat wspiera start-upy i firmy z Polski i Europy Środkowej działające w sektorze bateryjnym. Teraz jeden z największych na świecie inwestorów w innowacje w obszarze zrównoważonej energii, w tym magazynowania energii, weźmie udział w finansowaniu rumuńskiej spółki Prime Batteries Technology.

 EIT InnoEnergy aktywnie wspiera podmioty działające także w polskim sektorze bateryjnym. Do portfolio funduszu należy m.in. polska spółka The Batteries, a we wrześniu z jego inicjatywy powstał w Polsce program szkoleniowy EBA Academy.

Pomagamy start-upom i już rozwiniętym firmom z Polski i Europy Środkowej osiągnąć globalny sukces. Dzięki temu nasz region ma szansę stać się światowym hubem innowacji, również w sektorze bateryjnym – zaznacza Marcin Wasilewski, prezes EIT InnoEnergy w Europie Środkowej.

REKLAMA

Baterie po rumuńsku

Zaangażowanie ze strony EIT InnoEnergy pozwoli rumuńskiej spółce Prime Batteries Technology zwiększyć potencjał produkcji do poziomu 2 GWh w 2024 roku oraz do 8 GWh w 2026 roku, a także przyciągnąć do zespołu nowe talenty. Atutem Prime jest wieloletnie doświadczenie w produkcji baterii do samochodów, sieci przesyłowych oraz instalacji elektrycznych.

Aż 80 proc. wartości dodanej jest generowane wewnątrz spółki na podstawie własnych, zintegrowanych procesów wytwarzania ogniw, pojedynczych modułów i całych pakietów bateryjnych, a także systemów magazynowania energii ESS. Produkty spółki znalazły już odbiorców na wielu rynkach, m.in. w Polsce, ale też w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii, Hiszpanii, Chorwacji, Słowenii i Turcji.

Aktywnie inwestujemy w elektryfikację Europy, co pozwala wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne całego kontynentu i przyspieszać jego zieloną transformację. Stale poszukujemy najlepszych technologii oraz najbardziej obiecujących firm, które wspieramy w rozwoju – podkreśla Diego Pavia, dyrektor generalny EIT InnoEnergy.

EIT InnoEnergy stawia na inwestycje

EIT InnoEnergy jest jednym z największych na świecie inwestorów w innowacje w obszarze zrównoważonej energii, w tym magazynowania energii. Do portfolio funduszu należy polska spółka The Batteries, która opracowała przełomową technologię niskokosztowej produkcji cienkowarstwowych baterii, wykorzystywanych m.in. w smartfonach. Z kolei spółka Northvolt, która także jest wspierana przez EIT InnoEnergy, realizuje na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego największą w Europie fabrykę bateryjnych magazynów energii.

REKLAMA

EIT InnoEnergy jest też siłą napędową Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii (EBA), skupiającego ponad 700 partnerów zaangażowanych w cały łańcuch wartości w sektorze bateryjnym. W Polsce działa m.in. EBA Academy – program mający na celu podnoszenie kwalifikacji kadr branży magazynowania energii oraz powiązanych sektorów.

Stałe wzmacnianie kompetencji obecnych i przyszłych pracowników w obszarze projektowania, produkcji, rozwoju oraz testowania systemów bateryjnych ma sprawić, że Polska zyska na globalnym rynku magazynowania energii istotne przewagi konkurencyjne.

Bateryjne innowacje

Europa Środkowa ma szansę stać się globalnym hubem innowacji w sektorze bateryjnym, którego rozwój ma kluczowe znaczenie dla przyszłości elektrycznej motoryzacji. Popyt na baterie znacznie przewyższa aktualny potencjał produkcyjny europejskich rynków, które są dziś silnie uzależnione od importu niezbędnych do produkcji baterii surowców, w tym pierwiastków ziem rzadkich. Dlatego strategia UE zakłada szybkie nadrobienie zaległości na wszystkich etapach łańcucha dostaw – od wydobycia metali, przez produkcję baterii, po recykling. Jako EIT InnoEnergy realizujemy w sektorze bateryjnym ambitny program edukacyjny i inwestycyjny, dzięki czemu zarówno start-upy, jak i już rozwinięte firmy z Polski i Europy Środkowej mogą osiągnąć globalny sukces – podkreśla Marcin Wasilewski, prezes EIT InnoEnergy w Europie Środkowej.

Aktualne szacunki wskazują, że tylko w ciągu najbliższych czterech lat wartość globalnego rynku baterii zwiększy się dwukrotnie. Do 2025 roku wartość europejskiego ekosystemu związanego z sektorem bateryjnym ma osiągnąć poziom 250 mld euro. Zgodnie z przyjętą przez UE strategią Europa ma się stać do tego czasu drugim po Chinach producentem baterii na świecie.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.