Santander i EIT InnoEnergy zainwestują w start-upy działające w obszarze OZE

Santander i EIT InnoEnergy zainwestują w start-upy działające w obszarze OZE
Elena Bou

Santander AM i EIT InnoEnergy uruchomią fundusz inwestycyjny dotyczący technologii klimatycznych. Fundusz zapewni prywatnym bankom i instytucjom środki do inwestowania w młode firmy, które pracują nad rozwiązaniami mającymi na celu uczynienie energii przystępną cenowo, dostępną i zrównoważoną.

Współpraca obu firm ma na celu przyspieszenia transformacji energetycznej, rozwiązanie problemu bezpieczeństwa energetycznego i rosnących cen energii w Europie poprzez skierowanie kapitału do najbardziej obiecujących start-upów działających w obszarze technologii klimatycznych z portfela EIT InnoEnergy.

Od mobilności po wodór

REKLAMA

Spółki te mają działać w tak różnych sektorach jak gospodarka obiegu zamkniętego, energia odnawialna, magazynowanie energii, efektywność energetyczna, transport i mobilność, inteligentne budynki, miasta i sieci oraz technologie wodorowe.

Santander AM będzie zarządzał portfelem funduszu. Banco Santander będzie pełnił rolę inwestora, a EIT InnoEnergy będzie współinwestował w nowe rundy start-upów i nadal będzie świadczył na ich rzecz usługi mające na celu ograniczanie ryzyka biznesowego oraz przyspieszenie realizacji projektów.

Inicjatywa będzie prowadzona przez zespół, który tworzą Santiago Gil, były szef VC w Enagas, Giovanni Bologna, który niedawno dołączył do Santander AM z funduszu VC Athos, oraz Jordi López, były szef działu rozwoju biznesu w EIT InnoEnergy, który teraz w pełni poświęci się wspólnemu przedsięwzięciu.

REKLAMA

Walczą o klimat

Nowy fundusz uzupełni i wzmocni nasz istniejący ekosystem i ułatwi szybką alokację kapitału, aby przyspieszyć wprowadzanie na rynek przełomowych innowacji w dziedzinie technologii klimatycznych – mówi Elena Bou, dyrektor ds. innowacji w EIT InnoEnergy. – Jest to sytuacja korzystna nie tylko dla naszych ponad 180 innowacyjnych firm, ale także dla funduszu. Posiadanie bezpośredniego dostępu do portfela InnoEnergy zapewnia funduszowi ciągły napływ interesujących projektów, który będzie kluczowy biorąc pod uwagę duży apetyt na tego typu aktywa – dodaje.

Borja Diaz-Llanos, szef działu inwestycji alternatywnych w Santander Asset Management, dodaje: –To kolejny krok w walce ze zmianami klimatu w ramach naszego zaangażowania w globalną grupę Net Zero Asset Managers. Innowacje mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zerowego bilansu netto do 2050 roku. Dzięki tej inicjatywie chcemy zapewnić dodatkowy kapitał wielu start-upom o największym potencjale redukcji emisji.  

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.