Nowa dyrektywa o efektywności energetycznej opublikowana

Nowa dyrektywa o efektywności energetycznej opublikowana
Unsplash

W unijnym Dzienniku Urzędowym została opublikowana najnowsza dyrektywa o efektywności energetycznej. Kraje członkowskie będą miały dwa lata na implementowanie nowych przepisów.

Nowa dyrektywa EED (Energy Efficiency Directive) 2023/1791 została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w ubiegłym tygodniu i wejdzie w życie po 20 dniach, zastępując dotychczasową dyrektywę EED z 2018 r.

Zmieniając dyrektywę o efektywności energetycznej, Unia Europejska chce przybliżyć się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Nowy cel, zakładający redukcję zużycia energii końcowej o 11,7 proc., przewyższa pierwotną propozycję Komisji Europejskiej z lipca 2021 r., która zakładała poziom 9 proc.

REKLAMA

Zobowiązania dla państw członkowskich

Zgodnie z nową wersją dyrektywy EED wszystkie kraje członkowskie UE będą musiały osiągnąć średni roczny wskaźnik oszczędności energii w wysokości 1,3 proc. w latach 2024-2025, następnie 1,5 proc. w latach 2026-2027 oraz 1,9 proc. w roku 2028. Przeciętnie na rok jest to 1,49 proc., podczas gdy dotychczasowy wymóg został ustalony na poziomie 0,8 proc.

Nowa dyrektywa zakłada, że kraje Unii Europejskiej powinny priorytetowo potraktować poprawę efektywności energetycznej dla odbiorców wrażliwych, gospodarstw domowych o niskich dochodach oraz osób mieszkających w lokalach socjalnych. Wiąże się to nowymi obowiązkami oszczędzania energii.

REKLAMA

Nowe przepisy nakładają także zobowiązania na sektor publiczny. Ma on osiągnąć roczne ograniczenie zużycia energii wynoszące 1,9 proc. Z tego obowiązku wyłączono transport publiczny i siły zbrojne.

Ponadto państwa członkowskie będą zobowiązane, aby co roku przeprowadzać renowację co najmniej 3 proc. powierzchni budynków należących do instytucji publicznych. Instytucje publiczne będą musiały uwzględniać wymogi w zakresie efektywności energetycznej przy podejmowaniu decyzji w procesach zakupowych.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1791 z dnia 13 września 2023 r. w sprawie efektywności energetycznej jest dostępna w Dzienniku Urzędowym UE w wersji polskiej pod tym linkiem.

Obecnie unijne instytucje finalizują prace nad innym kluczowym dokumentem dla polityki klimatycznej i energetycznej UE. Chodzi o nową dyrektywę o odnawialnych źródłach energii (RED III). Więcej na ten temat w artykule: Dyrektywa RED III bliżej finału.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.