REKLAMA
 
REKLAMA

Unia daje miliony na transgraniczne inwestycje OZE. Polski projekt w grze

Unia daje miliony na transgraniczne inwestycje OZE. Polski projekt w grze
fot. Mauro Sbicego/Unsplash

W drugiej połowie września Komisja Europejska zaktualizowała listę projektów transgranicznych, które otrzymają dotację w ramach CEF Energy. Do króciutkiej listy obejmującej m.in. inwestycję w Zgorzelcu i Goerlitz doszły dwa projekty estońskie.

Łącząc Europę (Connecting Europe Facility, CEF) to fundusz Unii Europejskiej, w ramach którego przyznawane są środki także na energetykę – CEF Energy. Program przewidziany jest na lata 2021-2027. Wybierane są projekty OZE zakładające współpracę transgraniczną w celu optymalizacji działań poszczególnych krajów na rzecz wdrażania energii odnawialnej i zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.

Budżet programu na lata 2021-2027 wynosi około 875 mln euro.

REKLAMA

Polski projekt w pierwszym naborze

Zaproszenia do składania wniosków na projekty transgraniczne w zakresie energii odnawialnej ogłaszane są co roku. Odpowiada za to Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA).

Ubiegłoroczny nabór trwał od 4 marca do 10 maja. Komisja Europejska (KE) 30 sierpnia 2022 r. przyjęła krótką listę inwestycji, które otrzymały status transgranicznego projektu energii odnawialnej (CB RES) i kwalifikują się do dofinansowania. Obejmuje ona trzy projekty angażujące łącznie siedem krajów UE:

REKLAMA

  • ELWIND – wspólna hybrydowa morska farma wiatrowa Estonii i Łotwy. Plan zakłada budowę dwóch morskich parków wiatrowych, jednej na wodach estońskich i jednej na wodach łotewskich, o łącznej mocy do 1 GW;
  • CICERONE (Alliance Cross-Border-European Green Hydrogen Value Chain) – projekt produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech w celu konwersji, transportu i wykorzystania zielonego wodoru w Holandii i Niemczech;
  • Goerlitz Zgorzelec – transgraniczny system ciepłowniczy bazujący na odnawialnych źródłach energii w miastach partnerskich na granicy Niemiec i Polski.

Na stronie swojej stronie KE informuje, że dwa projekty z pierwszej listy – ELWIND i CICERONE – otrzymają dotacje na badania obejmujące: ocenę oddziaływania na środowisko, badania geologiczne, badania basenów morskich, planowanie przestrzenne, inżynierię front-end. Projekt ELWIND uzyska 18,755 mln euro, a CICERONE – 3,4 mln euro.

Estonia w kolejnych inwestycjach

W tym roku od 10 stycznia do 3 maja państwa UE mogły zgłaszać swoje projekty w ramach CEF Energy. Do listy KE, zaktualizowanej 19 września 2023 r., doszły dwa nowe projekty:

  • SLOWP (Saare-Liivi Offshore Wind Park) – hybrydowy morski park wiatrowy Estonii i Luksemburga. Instalacja ma powstać po zachodniej stronie wyspy Kihnu, na estońskich wodach morskich. Obejmie budowę około 80 turbin wiatrowych o łącznej mocy 1,2 GW;
  • ULP-RES WP (park wiatrowy Utilitas Lode-Penuja RES) – lądowa farma wiatrowa budowana wspólnie przez Estonię i Łotwę ze wspólnym połączeniem z siecią przesyłową na Łotwie. Łączna moc instalacji wynieść ma 200 MW.

Projekty te mogą się teraz ubiegać się o finansowanie związanych z nimi badań i prac budowlanych.

W ramach CEF Energy udzielane jest także wsparcie finansowe na badania przygotowawcze projektów przed ich włączeniem do listy inwestycji kwalifikujących się do dofinansowania. Obecnie trwa trzeci nabór takich projektów, otwarty 19 września br. Potrwa do 9 stycznia 2024 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA