REKLAMA
 
REKLAMA

Sukces aukcji dla hybrydowych instalacji OZE

Sukces aukcji dla hybrydowych instalacji OZE
fot. Sungrow EMEA/Unsplash

W niemieckiej aukcji dla projektów OZE z elementem innowacyjności złożono oferty o mocy prawie dwukrotnie przekraczającej wolumen przewidziany do wsparcia. Wszystkie wnioski dotyczyły fotowoltaiki połączonej z magazynowaniem energii.

Najnowsza przeprowadzona w Niemczech aukcja dla OZE spotkała się z dużym zainteresowaniem. Jak podaje „PV Magazine”, złożono w niej 53 oferty o łącznej mocy 779 MW. Tymczasem Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) przewidziała wsparcie dla instalacji o mocy 400 MW.

Aukcja przeznaczona była wyłącznie dla projektów charakteryzujących się jakimś elementem innowacyjności. Mogły to być np. instalacje fotowoltaiczne połączone z magazynem energii. I wyłącznie takie inwestycje zostały zgłoszone.

REKLAMA

Termin przyjmowania wniosków upływał 1 września br. Ostatecznie federalna agencja przyjęła do wsparcia 32 oferty na elektrownie fotowoltaiczne połączone z magazynami energii o łącznej mocy 408 MW.

Dominacja Bawarii

Większość ofert dotyczyła projektów w Bawarii – to 19 inwestycji o łącznej mocy 258 MW. Kolejne cztery realizowane będą w Badenii-Wirtembergii, po dwie w Brandenburgii i Dolnej Saksonii. Pojedyncze oferty dotyczyły inwestycji z Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Szlezwiku-Holsztynu, Saksonii i Saksonii-Anhalt.

REKLAMA

Wśród projektów przyjętych do wsparcia 21 ofert (175 MW) dotyczy inwestycji budowanych na ciągach komunikacyjnych – wzdłuż autostrad lub linii kolejowych.

Cena za energię

Bundesnetzagentur podaje, że ceny ofertowe w przypadku zaakceptowanych projektów wynosiły od 7,76 do 8,78 centów/kWh (77,6–87,8 euro/MWh), natomiast średnia wartość wsparcia ważona wolumenem wyniosła 8,33 centa/kWh (83,8 euro/MWh). Jak zaznacza „PV Magazine”, są to ceny wyższe niż zanotowane w ostatniej standardowej aukcji dla naziemnych elektrowni fotowoltaicznych.

Także tamta aukcja – druga w tym roku w Niemczech dotycząca naziemnych instalacji PV – cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. Liczba zgłoszonych projektów przekroczyła założenia kilkakrotnie. Do Bundesnetzagentur wpłynęło wówczas aż 516 wniosków (łącznie ponad 4,6 GW), a wsparciem objęto 124 oferty o sumarycznej mocy 1,67 GW. Zaoferowane ceny energii w przypadku zwycięskich ofert wahały się od 53,9 euro/MWh do 66,5 euro/MWh. Średnia cena wyniosła 64,7 euro/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA