REKLAMA
 
REKLAMA

Rekordowe zainteresowanie aukcją dla fotowoltaiki w Niemczech

Rekordowe zainteresowanie aukcją dla fotowoltaiki w Niemczech
fot, Sungrow EMEA/Unsplash

Deweloperzy inwestujący w naziemną fotowoltaikę w Niemczech otrzymali gwarancje sprzedaży energii w wyniku kolejnej aukcji. Liczba zgłoszonych do wsparcia projektów kilkakrotnie przekroczyła założenia. 

W drugiej tegorocznej aukcji dla naziemnej fotowoltaiki przeprowadzonej w Niemczech zatwierdzone zostały oferty dotyczące projektów o łącznej mocy 1,67 GW. Federalny regulator Bundesnetzagentur ogłosił, że zaoferowane ceny energii wahają się od 53,9 euro/MWh do 66,5 euro/MWh.

Agencja ustaliła maksymalną cenę na poziomie 73,7 euro/MWh, tymczasem średnia cena wyniosła 64,7 euro/MWh.

REKLAMA

Nadpodaż mocy

Jak podaje „PV Magazine”, w rozstrzygniętej aukcji – podobnie jak w pierwszej w tym roku, zakończonej w kwietniu – liczba złożonych ofert przekroczyła założony poziom wsparcia. Ostatecznie zostały nim objęte 124 oferty o łącznej mocy 1,67 GW. Tymczasem do Bundesnetzagentur wpłynęło aż 516 wniosków obejmujących projekty o łącznej mocy ponad 4,6 GW.

Jak podaje regulator, 22 oferty nie spełniały wymogów formalnych. Większość z przyjętych propozycji – 63 o łącznej mocy 907 MW – dotyczy projektów na gruntach ornych i użytkach zielonych. Kolejne 50 ofert, o łącznej mocy 681 MW, przewiduje budowę farm fotowoltaicznych wzdłuż autostrad i linii kolejowych.

REKLAMA

Spośród niemieckich landów największy udział we wsparciu zapewniła sobie Bawaria (741 MW). Na kolejnych miejscach znalazły się Dolna Saksonia (223 MW) i Meklemburgia-Pomorze Przednie (147 MW).

Wyższe ceny w kwietniu

Pierwsza tegoroczna aukcja dla wielkoskalowej fotowoltaiki w Niemczech zakończyła się uzyskaniem wyższej średniej ceny. Jak podawał Bundesnetzagentur w kwietniu, było to 70,3 euro/MWh – przy przewidywanej maksymalnej cenie 73,7 euro/MWh. Ceny końcowe wahały się między 52,9 euro/MWh do 73,0 euro/MWh.

W tamtej aukcji wsparciem objęto 245 projektów o łącznej mocy 1,95 GW. Była to pierwsza od czerwca 2022 r. aukcja, w której wystąpiła nadpodaż ofert. Do agencji wpłynęło 347 propozycji projektów o łącznej mocy prawie 2,9 GW.

W pierwszych latach systemu aukcyjnego w Niemczech regularnie w ramach aukcji dla fotowoltaiki składane oferty przewyższały całkowitą moc, dla której można było uzyskać wsparcie. Sytuacja jednak zmieniła się w ubiegłym roku. W aukcji rozstrzygniętej w grudniu wsparcie uzyskały wszystkie poprawnie złożone oferty (13 zostało wykluczonych przez błędy formalne). Ich łączna moc była niższa niż dopuszczona w zasadach aukcji – wyniosła 609 MW wobec zakładanych 890 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA