REKLAMA
 
REKLAMA

Znany deweloper zdobył 340 mln zł na budynki neutralne energetycznie i OZE

Znany deweloper zdobył 340 mln zł na budynki neutralne energetycznie i OZE
Fot. PKO SA

Jeden z największych deweloperów w Polsce wypuścił zielone obligacje o wartości 340 mln zł skierowane do inwestorów instytucjonalnych. Współorganizatorem i dealerem emisji 3,5-letnich obligacji jest bank Pekao S.A. 

Zgodnie z założeniami programu emisji obligacji grupy Ghelamco wpływy z emisji obligacji mają być przeznaczone jedynie na przedsięwzięcia przyjazne dla środowiska, w tym budynki neutralne energetycznie, odnawialne źródła energii realizowane na potrzeby tych projektów (np. farmy słoneczne i wiatrowe) oraz na inne projekty proekologiczne, w tym m.in. poprawę efektywności energetycznej czy recykling.

Tak jak dotychczas zabezpieczeniem będzie poręczenie wystawione przez spółkę Granbero Holdings, która konsoliduje projekty grupy Ghelamco w Polsce. Obecna emisja jest pod względem wartości nominalnej największą przeprowadzoną przez spółkę emisją obligacji do tej pory na polskim rynku.

REKLAMA

Ghelamco w Polsce

Belgijska Grupa Ghelamco jest deweloperem i inwestorem nieruchomości komercyjnych, działającym na rynku mieszkaniowym, biurowym, handlowym, rekreacyjnym i logistycznym. Wśród projektów spółki są stołeczne drapacze chmur, np. Warsaw Spire, Warsaw Unit czy Warsaw Hub.

W 2022 r. grupa Ghelamco zbudowała w Polsce swoje pierwsze farmy fotowoltaiczne. Trzy projekty PV zrealizowane na terenie województwa opolskiego mają moc 3 MW. W pierwszej kolejności mają one zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne dla wieżowca Warsaw UNIT. Kolejne inwestycje fotowoltaiczne wpisują się w strategię ESG dewelopera, która zakłada, że do 2025 r. spółka stanie się całkowicie neutralna energetycznie.

REKLAMA

Co finansuje Bank Pekao?

Bank Pekao w ogłoszonej w 2021 r. strategii ESG założył, że w latach 2021–2024 zorganizuje finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł. Na tę liczbę złoży się co najmniej 8 mld zł nowego finansowania zrównoważonych  inwestycji obejmujących projekty zielone i społeczne oraz wsparcie emisji obligacji ESG klientów banku w kwocie co najmniej 22 mld zł.

W kwietniu br. Bank Pekao SA podpisał umowę kredytową na sfinansowanie 36 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 68 MW. Wybuduje je inwestor z Litwy. Kredyt opiewa na kwotę 105 mln zł.

Udział zielonego finansowania – obejmującego m.in. takie przedsięwzięcia jak farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne, niskoemisyjny transport czy ekologiczne budownictwo – ma zwiększyć się do ponad 4 proc. portfela bilansowego Pekao.

Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z portfelem aktywów wartym 288 mld zł. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów w kraju, Bank Pekao obsługuje ponad 6,5 mln klientów. Bank Pekao S.A. jako bank korporacyjny obsługuje co drugą korporację w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA