REKLAMA
 
REKLAMA

1,5 mln euro na plany dekarbonizacji systemów ciepłowniczych

1,5 mln euro na plany dekarbonizacji systemów ciepłowniczych
fot. ECO

W Opolu wystartował program dekarbonizacji SET_HEAT. Jedyną polską spółką ciepłowniczą zakwalifikowaną do udziału w tym unijnym programie jest Energetyka Cieplna Opolszczyzny. Oprócz niej wśród 12 członków konsorcjum są jeszcze trzy polskie podmioty. Reszta to partnerzy z Danii, Chorwacji, Rumunii i Litwy.

Konsorcjanci projektu SET_HEAT spotkali się w ubiegłym tygodniu w Opolu na zaproszenie spółki Energetyka Cieplna Opolszczyzny (ECO). Celem SET_HEAT jest prowadzenie prac projektowych na rzecz szeroko pojętej dekarbonizacji miejskich systemów ciepłowniczych. Program zakłada międzynarodową współpracę naukowo-branżową, która ma doprowadzić do powstania konkretnych planów inwestycyjnych.

Najważniejsza sprawa to mobilizacja wokół transformacji energetycznej, bo jej obecne tempo nie zadowala nikogo. Dlatego też dobrze, że pracować będziemy w grupie państw, które mają podobne problemy – mówi dr hab. inż. Jacek Kalina, profesor Politechniki Śląskiej, kierownik konsorcjum projektowego SET_HEAT.

REKLAMA

Wśród 12 partnerów należących do konsorcjum są cztery podmioty z Polski: ECO, Politechnika Śląska (lider projektu), Politechnika Opolska i firma Kelvin. Pozostali konsorcjanci to jednostki naukowe i firmy z branży ciepłowniczej z Danii, Chorwacji, Rumunii i Litwy.

Trzy lata na opracowanie 10-letnich planów inwestycyjnych

Jako zadania do wykonania w ramach SET_HEAT uczestnicy projektu wskazują m.in.: identyfikację potencjału OZE, techniczne analizy rekonfiguracyjne, opracowanie studium wykonalności, inżynierię finansową konkretnych projektów. Ich współpraca ma doprowadzić do powstania 10-letnich planów inwestycyjnych umożliwiających przemianę tradycyjnych wysokotemperaturowych systemów ciepłowniczych w systemy efektywne.

Konsorcjum ma na wykonanie tego zadania trzy lata. Na jego realizację uzyskało dofinansowane z unijnego programu LIFE w wysokości 1,5 mln euro.

REKLAMA

Vademecum transformacji energetycznej dla ciepłownictwa

Jak wskazuje w swoim komunikacie ECO, wypracowane rozwiązania mają stanowić swoiste vademecum transformacji energetycznej dla wszystkich przedsiębiorstw ciepłowniczych, które dziś wykorzystują węgiel.

Dekarbonizacja systemów ciepłowniczych przy utrzymaniu konkurencyjności ciepła systemowego to ogromnie ważna kwestia dla całej branży ciepłowniczej w Polsce – stwierdził Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. – Przyspieszenie transformacji oznacza racjonalizację kosztów przedsiębiorstw, a nie da się przeprowadzić tak skomplikowanego i wielowątkowego procesu, jakim jest transformacja energetyczna, bez współpracy ze światem nauki.

Będziemy mocno kibicować temu przedsięwzięciu, bo to jest naprawdę ogromne wyzwanie. Współpraca nauki i biznesu to inicjatywa bardzo w Opolu oczekiwana i ma pełne wsparcie władz samorządowych – zadeklarowała Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola.

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie zadeklarowała wsparcie projektu w zakresie rozpowszechniania informacji o nim w środowisku branżowym. Zamierza również dołączyć do Komitetu Doradczego (Advisory Board) projektu SET_HEAT i uczestniczyć w związanych w tym wydarzeniach.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Przykłady do powielnia 09-10-2023 10:54

Zobaczcie jak ogrzewa miasto Grazz albo nowy targ

REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady