Nowe przepisy dla efektywności energetycznej weszły w życie

Nowe przepisy dla efektywności energetycznej weszły w życie
Pixabay

Nowe przepisy podnoszą poprzeczkę, jeśli chodzi o tempo redukcji zużycia energii w krajach Unii Europejskiej. Realizacja nowej dyrektywy ma umożliwić zmniejszenie zużycia energii w UE o wartość odpowiadającą zużyciu energii w całej Hiszpanii.    

Weszła w życie nowa unijna dyrektywa o efektywności energetycznej (Energy Efficiency Directive – EED) oznaczona numerem 2023/1791. Nowa dyrektywa zastąpi poprzednią, przyjętą w roku 2018.

Nadrzędnym celem nowych unijnych przepisów w obszarze efektywności energetycznej jest redukcja zużycia energii końcowej o 11,7 proc. w porównaniu ze zużyciem energii w UE z 2020 roku. To wyższy cel niż zaproponowany pierwotnie przez Komisję Europejską (9 proc.).

REKLAMA

Osiągnięcie celu zapisanego w nowej dyrektywie EED ma skutkować zmniejszeniem końcowego zużycia energii w Unii Europejskiej w sumie o 763 Mtoe oraz redukcją zużycia energii pierwotnej o 992,5 Mtoe do 2030 r.

Niemcy największym konsumentem energii w UE

W 2020 r. cała Unia Europejska (UE-28 z Wielką Brytanią, która opuściła Unię 31 stycznia 2021 r.) odnotowała końcowe zużycie energii odpowiadające wartości 1483 Mtoe, a zużycie energii pierwotnej wyniosło 1086 Mtoe. Najwięcej energii zużyły Niemcy – odpowiednio 276,6 Mtoe oraz 137,9 Mtoe. Natomiast zużycie energii w Polsce w 2020 r. wyniosło odpowiednio 96,4 Mtoe oraz 71,6 Mtoe.

Zgodnie z nową wersją dyrektywy EED wszystkie kraje członkowskie UE będą musiały osiągnąć średni roczny wskaźnik oszczędności energii w wysokości 1,3 proc. w latach 2024-2025, następnie 1,5 proc. w latach 2026-2027 oraz 1,9 proc. w roku 2028. Przeciętnie na rok jest to 1,49 proc., podczas gdy wcześniejszy wymóg był ustalony na poziomie 0,8 proc.

Nowa dyrektywa EED zakłada, że kraje Unii Europejskiej powinny priorytetowo potraktować poprawę efektywności energetycznej dla odbiorców wrażliwych, gospodarstw domowych o niskich dochodach oraz osób mieszkających w lokalach socjalnych. Wiąże się to nowymi obowiązkami oszczędzania energii.

REKLAMA

Obowiązki sektora publicznego

Nowe przepisy nakładają także zobowiązania na sektor publiczny. Ma on osiągnąć roczne ograniczenie zużycia energii wynoszące 1,9 proc. Z tego obowiązku wyłączono transport publiczny i siły zbrojne.

Państwa członkowskie będą zobowiązane, aby co roku przeprowadzać renowację co najmniej 3 proc. powierzchni budynków należących do instytucji publicznych. Instytucje publiczne będą musiały uwzględniać wymogi w zakresie efektywności energetycznej przy podejmowaniu decyzji w procesach zakupowych.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1791 z dnia 13 września 2023 r. w sprawie efektywności energetycznej jest dostępna w Dzienniku Urzędowym UE w wersji polskiej pod tym linkiem.

W ubiegłym tygodniu unijne instytucje zakończyły prace nad nową unijną dyrektywą o odnawialnych źródłach energii (RED III). Więcej na temat jej postanowień w artykule: Nowa dyrektywa dla OZE przyjęta. Polska głosowała przeciw.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.