Rekordowa cena gwarancji pochodzenia energii odnawialnej

Rekordowa cena gwarancji pochodzenia energii odnawialnej
Unsplash

W ubiegłym miesiącu średnia cena gwarancji pochodzenia stanowiących dodatkowy przychód producentów energii odnawialnej wzrosła do najwyższego poziomu od początku notowań na Towarowej Giełdzie Energii.

W październiku średnia miesięczna cena gwarancji pochodzenia energii odnawialnej wyniosła 24,66 zł/MWh. Oznacza to wzrost aż o 8,13 zł/MWh w stosunku do średniej ceny gwarancji z poprzedniego miesiąca.

Październikowa cena jest najwyższa w niemal 10-letniej historii handlu gwarancjami pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Wcześniej najwyższa cena została odnotowana w maju br. Wyniosła 20,21 zł/MWh i zwiększyła się niemal dwukrotnie względem ceny z wcześniejszego miesiąca.

REKLAMA

W październiku na TGE zawarto 3740 transakcji sprzedaży gwarancji pochodzenia odpowiadających produkcji w sumie 1 482 161 MWh energii. Liczba transakcji była trzykrotnie wyższa niż odnotowana miesiąc wcześniej. Dotychczas w tym roku najwięcej transakcji było w maju br. (6160), natomiast największa liczba sprzedanych gwarancji została odnotowana na TGE w czerwcu br. (6 515 395 MWh).

Poświadczenie źródła energii

Gwarancje pochodzenia energii stanowią instrument, który ma umożliwić ujawnienie i poświadczenie odbiorcy końcowemu, że określona ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej lub sieci przesyłowej została wytworzona z odnawialnych źródeł energii lub w procesie wysokosprawnej kogeneracji (handel gwarancjami pochodzenia energii z kogeneracji na TGE jest niemal zerowy).

REKLAMA

Gwarancje powstają wraz z produkcją energii, a tracą ważność z chwilą ich umorzenia odbiorcy końcowemu lub po upływie 12 miesięcy od daty zakończenia produkcji lub daty wydania. Wytwórcy zielonej energii mają możliwość składania wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia za poszczególne miesiące, okresy kilkumiesięczne lub sumarycznie za cały rok kalendarzowy. Dokumenty te wystawiane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a następnie wczytywane do systemu informatycznego TGE.

Na koniec października w prowadzonym przez TGE Rejestrze Gwarancji Pochodzenia było zarejestrowanych 2246 członków. Od początku tego roku ich liczba wzrosła o 628.

Fundusz zabiera przychody

Mimo rosnących cen gwarancji pochodzenia nie stanowią one obecnie istotnego źródła przychodów dla producentów energii odnawialnej. Większość przychodów generowanych ze sprzedaży gwarancji pochodzenia – nawet 97 proc. – obecnie musi zostać oddanych przez wytwórców do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, z którego finansowane są mechanizmy osłonowe dla odbiorców energii.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.