REKLAMA
 
REKLAMA

Tauron wymienia 130 tys. liczników ze zdalnym odczytem

Tauron wymienia 130 tys. liczników ze zdalnym odczytem
Fot. Tauron

We Wrocławiu trwa wymiana inteligentnych liczników ze zdalnym odczytem (LZO). Monterzy wymieniają liczniki z wygasającą cechą legalizacyjną na nowe.

We Wrocławiu zamontowano inteligentne urządzenia LZO już u ponad 360 tys. klientów Taurona. Pierwsze takie liczniki pracują od 2014 r. Ponieważ mają one 8-letni okres legalizacji, należy wymienić je na nowe. W tym roku we Wrocławiu wymieniono już ponad 80 tys. liczników, a do wymiany zaplanowano jeszcze około 50 tys. urządzeń. Wymiany będą kontynuowane również w przyszłym roku.

Tauron zamontował już ponad milion LZO, a do 2031 r. mają je mieć wszyscy odbiorcy energii elektrycznej w Polsce. Proces wymiany liczników na urządzenia zdalnego odczytu (LZO) jest jednym z elementów realizacji obowiązku spółki wynikających z ustawy Prawo Energetyczne.

REKLAMA

Ponad milion liczników inteligentnych pracujących na sieci Tauron Dystrybucji to efekt kilku działań prowadzonych jednocześnie w ostatnich latach. Tauron Dystrybucja realizowała największy w Polsce program pilotażowy wymiany liczników, który objął miasto Wrocław. W latach 2014-2016 zainstalowanych tam zostało ponad 360 tys. inteligentnych liczników – wyjaśnia Radosław Pobol, prezes Tauron Dystrybucja. – Kolejne przedsięwzięcia to instalacja liczników zdalnego odczytu w ramach rynku mocy oraz bardzo duży wzrost liczby prosumentów. W przypadku prosumentów, a jest ich przyłączonych do sieci Tauron Dystrybucja już około 420 tys., wszystkie mikroinstalacje są wyposażone w inteligentny licznik dwukierunkowy – dodaje.

Wymiany liczników we Wrocławiu odbędą na terenie takich obszarów jak: Wysoka, Południe, Radwanowice, Gądów Mały, Zakrzów, Karłowice, Bartoszowice, Maślice, Kuźniki, Leśnica, Kozanów, Popowice, Muchobór Mały, Plac Grunwaldzki, Muchobór Wielki, Strachowice, Żerniki, Pilczyce, Nowy Dwór, Stabłowice, Grabiszyn.

REKLAMA

Prace trwają w wielu miejscach na terenie miasta. Wymiany realizowane są w sposób masowy, co oznacza że monterzy wymieniają liczniki z wygasającą cechą legalizacyjną na nowe, starając się dotrzeć w jednym czasie do wszystkich liczników na danym terenie. Jeżeli licznik znajduje się na zewnątrz budynku, mieszkania lub lokalu, obecność klientów podczas wymiany nie jest konieczna. Kiedy licznik jest wewnątrz, musimy zostać wpuszczeni do lokalu. Co jednak najważniejsze dla klientów – wymiana liczników jest bezpłatna i nie wymaga zmian w zawartej umowie – wyjaśnia Ewa Groń, rzecznik prasowy Tauron Dystrybucji.

Zaplanowane przez Tauron Dystrybucję prace obejmą do końca tego roku kolejne obszary miasta. Będą to: Biskupin, Borek, Brochów, Gaj, Gądów Mały, Grabiszyn, Jagodno, Karłowice, Klecina, Kleczków, Kowale, Kozanów, Krzyki, Książe Małe, Leśnica, Muchobór Mały, Muchobór Wielki, Nowy Dwór, Ołtaszyn, Oporów, Osobowice, Partynice, Plac Grunwaldzki, Południe, Popowice, Poświętne, Psie Pole, Radomierzyce, Różanka, Sępolno, Sołtysowice, Stare Miasto, Swojczyce, Tarnogaj, Wojszyce, Zakrzów, Zalesie, Złotniki.

W trosce o bezpieczeństwo

Tauron podkreśla, że wszystkie wymiany prowadzą upoważnieni przedstawiciele Tauron Dystrybucji – pracownicy spółki i współpracujących firm. Monterzy mają imienne identyfikatory i legitymacje. Część klientów, których danymi dysponuje spółka, otrzymają powiadomienia sms lub email o planowanej wymianie urządzenia. Mają one wyłącznie charakter informacyjny i nie wymagają od klientów żadnych działań.

Klienci nie mają żadnych obowiązków związanych z wymianą, nie ponoszą żadnych kosztów, nie są wystawiane faktury ani wprowadzane zmiany do umów.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Lepiej pilnować pracowników jaki stan licznika w dniu wymiany wpisują do dokumentacji, inaczej problemy z reklamacją gwarantowane

Kamil@ Zdalnie system odczyta. To nie tarczowe.

Juz czytam komentarze jak odbiorce inteligentnie w konia robia te inteligentne liczniki,nowy rachunek razy trzy

Dokładnie róbcie zdjęcia stanów nowych liczników zaraz po ich wymianie. Koleżance też wymienili ale nie skasowali drobnych 18 tys kWh. Do dzisiaj udowadnia że nie pierze i gotuje na indukcji dla pułku wojska.

A czy ktoś się zastanawiał – może temat dla nowej minister klimatu – jaki jest sens wymieniać liczniki co 8 lat? czy zapis prawny nie powinien zostać zmieniony? Ktoś tu robi niezły hajs….

August@ znam osobiście ludzi co po latach liczniki zaczynały zanizać zużycie i potem po 15 latach po wymianie był szok.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA