Dofinansowanie dla klastrów i spółdzielni energetycznych

Dofinansowanie dla klastrów i spółdzielni energetycznych
Marlena Maląg. Fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Klastry energii i spółdzielnie energetyczne będą mogły wystąpić o dofinansowanie na planowane inwestycje w zakresie odnawialnych źródeł energii.  

Minister rozwoju i technologii Marlena Maląg zatwierdziła regulamin naboru przedsięwzięć w konkursie, którego celem jest wyłonienie projektów przygotowanych przez klastry energii, spółdzielnie energetyczne i obywatelskie społeczności energetyczne.

Nabór jest kolejną częścią programu inwestycji B2.2.2 „Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne”. Pieniądze na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). W ramach programu wybrane zostaną projekty wyżej wspomnianych społeczności energetycznych, które otrzymają środki na realizację przedsięwzięć infrastrukturalnych w zakresie odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

W związku z przyjęciem 8 grudnia przez Radę Unii Europejskiej decyzji w sprawie zmienionego polskiego KPO i nowego rozdziału środków z programu REPowerEU (w rozdziale REPowerEU inwestycja B2.2.2 została oznaczona jako G1.1.2) liczbę wybranych do dofinansowania projektów powiększono z 10 do 20, a budżet dofinansowania został zwiększony do około 532 mln zł.

REKLAMA

Na co dofinansowanie?

Istniejące społeczności energetyczne mogą wnioskować o wsparcie inwestycyjne w zakresie finansowania:

  • odnawialnych źródeł energii,
  • magazynów energii,
  • systemów wspomagających planowanie lub zarządzanie społecznością energetyczną oraz energią,
  • przebudowy lokalnych sieci dystrybucyjnych,
  • zakupu i montażu urządzeń umożliwiających zwiększenie poziomu autokonsumpcji energii wyprodukowanej w prosumenckich OZE,
  • analiz dotyczących przygotowania oraz wdrożenia inwestycji,
  • działań informacyjno-promocyjnych.

Wysokość dofinansowana

W naborze wnioski o dofinansowanie mogą składać klastry energii, spółdzielnie energetyczne i obywatelskie społeczności energetyczne. Maksymalny poziom dofinansowania nie może przekroczyć 91 proc. wartości projektu. Minimalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu wynosi 1 mln zł, a maksymalna 50 mln zł.

Nabór wniosków trwa od 11 września br. do 29 lutego 2024 r. i będzie prowadzony w trybie ciągłym do osiągnięcia zakładanej liczby projektów. Wnioski można składać wyłącznie w wersji elektronicznej poprzez aplikację WOD2021.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.