REKLAMA
 
REKLAMA

Energia z farm fotowoltaicznych dla producenta słodyczy

Energia z farm fotowoltaicznych dla producenta słodyczy
fot. Better Energy

Polskie zakłady Toms Group będą zasilane energią z farm fotowoltaicznych. Umożliwi to wielostronna umowa PPA zawarta przez Toms Group, Enefit i Better Energy.

Enefit to działająca w Polsce spółka wchodząca w skład estońskiej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich. Ostatnio podpisała ona umowę z Better Energy, dzięki której zapewni fizyczne dostawy energii z farmy fotowoltaicznej tej spółki dla Toms Group, w tym dla zakładów produkcyjnych firmy w Nowej Soli i Lesznie.

Better Energy i Toms Group ogłosiły zawarcie umowy zakupu energii (Power Purchase Agreement, PPA) w lutym 2023 r., natomiast Enefit został wybrany do dostarczenia fizycznej konfiguracji PPA w tym roku. Jest to jeden z pierwszych na polskim rynku PPA kontraktów z udziałem wielu partnerów.

REKLAMA

Umowa, którą podpisaliśmy z Grupą Toms i Better Energy to przełom na polskim rynku. Dzięki opracowanej strukturze kontraktu wprowadzamy jeden z pierwszych w Polsce modeli PPA z wieloma partnerami, oparty na fizycznej dostawie energii. To rozwiązanie umożliwia różnym użytkownikom końcowym korzystanie z energii pochodzącej z jednego źródła wytwórczego. Jest to ważny krok w transformacji rynku, zarówno dla dużych odbiorców przemysłowych, jak i średnich i małych przedsiębiorstw – wyjaśnia Witold Bondar, Head of B2B w Enefit w Polsce.

Ekologiczna produkcja w lubuskim

Oprócz zapewnienia sobie zielonej energii za pośrednictwem umów PPA Toms Group planuje także uruchomienie własnego źródła wytwórczego.

W Toms Group nieustannie poszukujemy innowacyjnych rozwiązań, które zagwarantują nam czystą energię. W tym roku uruchomimy własną elektrownię o mocy 1 MW w naszym zakładzie w Nowej Soli. Już teraz współpraca z partnerami pozwala naszym zakładom wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych i aktywnie uczestniczyć w fizycznych dostawach energii na rynku PPA w Polsce – mówi Marta Spalt, Group Indirect Procurement Category Manager w Toms Group.

REKLAMA

Podpisana w ubiegłym roku umowa między Better Energy i Toms Group bazowała na duńskim kontrakcie PPA pomiędzy firmami, podpisanym w 2022 r. Zakontraktowana wówczas dostawa energii elektrycznej ma odpowiadać za 15 proc. zużycia energii w zakładzie produkcyjnym Toms Group w Nowej Soli.

Wsparcie budowy farmy fotowoltaicznej w Chełmnie

Dzięki zawartej umowie PPA Toms Group wesprze budowę instalacji OZE Better Energy w Chełmnie. Obecnie spółka ma w Polsce elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 236 MW i portfel projektów na etapie rozwoju o mocy ponad 2,5 GW.

Nasza współpraca z Enefit i Toms Group pozwala zapewnić  przystępną cenowo energię odnawialną dla wiodących zakładów produkcyjnych. Jesteśmy przekonani, że wszechstronne i korzystne partnerstwa w zakresie umów PPA z podobnie myślącymi firmami  mogą odgrywać ważną rolę w redukcji polskiej zależności od paliw kopalnych i realizacji krajowych planów ograniczenia emisji – podkreśla Mikkel Thorup, Senior Director of Power Purchase Agreements w Better Energy.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA