REKLAMA
 
REKLAMA

Bank Pocztowy kupuje elektryki i przechodzi na OZE

Bank Pocztowy kupuje elektryki i przechodzi na OZE
Jakub Słupiński, Prezes Zarządu Banku Pocztowego

W Banku Pocztowym trwa wymiana floty na samochody zero- i niskoemisyjne. Wdrażane działania proekologiczne, zgodne z przyjętą strategią banku, mają ograniczyć emisję CO2 i obniżyć ślad węglowy firmy. 

Do 2030 r. Bank Pocztowy chce osiągnąć neutralność klimatyczną w obszarach własnej działalności. Aby chronić środowisko, planuje zwiększyć wykorzystanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w centralach banku i niektórych placówkach. Wymienia także flotę na samochody zero- i niskoemisyjne.

Prezes zarządu Banku Pocztowego Jakub Słupiński zaznacza, że wdrażane działania proekologiczne, zgodne z przyjętą w czerwcu ubiegłego roku strategią banku, ograniczą emisję CO2 i obniżą ślad węglowy spółki. Do 2026 r. Bank Pocztowy chce zredukować emisję własną CO2 o 32 proc. względem 2022 r.

REKLAMA

32-proc. redukcja emisji

Bank wyliczył swój ślad węglowy za lata 2023 i 2022. Na bazie wyliczeń dla roku 2022, traktowanego jako referencyjny, podejmuje teraz działania mające na celu ograniczenie poziomu emisji w kolejnych latach.

– Obecnie jednym z istotnych celów Banku Pocztowego jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla i obniżenie śladu węglowego wytwarzanego przez nasz bank. Chcielibyśmy osiągnąć neutralność klimatyczną w zakresach własnych 1 i 2 do 2030 r. Głównymi czynnikami wpływającymi na źródła emisji Banku Pocztowego są: energia elektryczna, klimatyzacja oraz flota samochodowa. Kładziemy również duży nacisk na wzrost efektywności energetycznej w placówkach banku oraz zwiększamy wykorzystywanie energii pochodzącej z OZE. Do 2026 r. planujemy zmniejszyć emisję własną o około 32 proc. względem bazowego 2022 r. Podjęte działania są zgodne z przyjętą w czerwcu ubiegłego roku strategią banku „Bank blisko Ciebie i Twoich potrzeb” – zaznacza Jakub Słupiński, prezes zarządu Banku Pocztowego.

REKLAMA

Proces wymiany floty samochodowej banku na pojazdy niskoemisyjne rozpoczął się jeszcze w 2023 r. Docelowo do 2024 r. ma ona obejmować 99 samochodów zero- i niskoemisyjnych. Bank szacuje, że wymiana pojazdów zasilanych benzyną i olejem napędowym na niskoemisyjne powinna ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o około 25 proc. już w 2025 r. (w porównaniu z rokiem bazowym).

W wybranych placówkach bankowych równocześnie rozwijane są projekty umożliwiające pozyskanie energii z odnawialnych źródeł energii. Wykorzystanie zielonej energii planowane jest w tym roku w centralach Banku Pocztowego i w niektórych placówkach, m.in. w Toruniu, Pile i Poznaniu. Te inwestycje pozwolą ograniczyć emisję CO2 o około 23 proc. w porównaniu z rokiem bazowym.

Kredyt na projekty finansowane z grantu OZE

Bank Pocztowy już wcześniej podejmował działania proekologiczne, m.in. wprowadził karty debetowe wytworzone ze skrobi kukurydzianej zamiast plastiku.

W ofercie banku znalazły się także produkty umożliwiające finansowanie przedsięwzięć związanych z zakupem, montażem, budową lub modernizacją instalacji odnawialnego źródła energii, np. Kredyt na OZE. Mogą z niego skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe które ubiegają się o dofinansowanie w formie grantu OZE. Jest on oferowany w ramach Programu TERMO, który realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Czy Bank Pocztowy ma coś wspólnego z Pocztą Polską SA, która ma ponad 700 milionów złotych straty?

Ale macie nasrane w głowach

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA